Türkiye Dıanthus L. (caryophyllaceae) cinsinin verruculosı boıss. ve fımbrıatı boıss. seksiyonlarının periant, yaprak, gövde mikromorfolojileri ve taksonomik önemleri
Perianth, leaf and stem micromorphologies and their taxonomic importance of verruculosi boiss. and fimbriati boiss. sections of Türkiye Dianthus L. genus
- Tez No: 893523
- Danışmanlar: PROF. DR. NUR MÜNEVVER PINAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Türkiye Dianthus L. cinsinin Verruculosi Boiss. ve Fimbriati Boiss. seksiyonlarında yer alan 14 taksonun periant, yaprak ve gövde mikromorfolojik özellikleri ülkemiz örnekleri üzerinden karşılaştırmalı ışık ve elektron mikroskoplarında incelenmiştir. Verruculosi ve Fimbriati seksiyonlarının periant, yaprak ve gövde mikromorfolojik özellikleri ayrıntılı tanımlanmıştır. Periant, yaprak ve gövde mikromorfolojileri sayısal ve istatiksel yöntemlerle değerlendirilmiş, varyasyonlar ve benzerlikler ortaya konulmuştur. Periant, yaprak ve gövde morfolojilerindeki farklılık, periant, yaprak ve gövde mikromorfolojilerine de yansımıştır. Mikromorfolojik yaklaşım ile seksiyonların taksonomik problemlerinin çözümüne katkı sağlanmıştır
Özet (Çeviri)
Perianth, leaf and stem micromorphological characteristics of 14 taxa in the Turkish genus Dianthus L. of sections Verruculosi Boiss. and Fimbriati Boiss. were examined using comparative light and electron microscopes on samples from our country. Perianth, leaf and stem micromorphological characteristics of Verruculosi and Fimbriati sections have been described in detail. Perianth, leaf and stem micromorphologies were evaluated using numerical and statistical methods, and variations and similarities were revealed. The differences in perianth, leaf and stem morphologies are also reflected in perianth, leaf and stem micromorphologies. The micromorphological properties contributed to the solution of taxonomic problems of sections.