Finansal riskten korunma muhasebesi
Hedge accounti̇ng
  1. Tez No: 468213
  2. Yazar: SİNAN MERİÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIRIM ERCAN ÇALIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada Türev finansal araçların riskten korunma amaçlı olarak kullanımına, işletmeler aşısından riskten korunma amaçlı olarak kullanılmaları halinde kendilerine ve piyasalara ne gibi faydalar sağlayacakları, işletmelerin türev finansal araçlara taraf olmaları durumunda ne gibi yükümlülüklerin altına girdikleri ve bu araçlara taraf olmaları halinde işletmelerin bu araçlardan ne gibi haklar sağlayacaklarına dikkat çekilmektedir. İşletmelerin Türev finansal araç kullanarak gerçekleştirdikleri riskten korunma faaliyetlerinden elde ettikleri kazanç yada kayıplar, riskten korunma muhasebesi esasları açısından ele alınmış, IAS ve IFRS nin Türkiye karşılıkları olan TMS ve TFRS ye göre yeni yayınlanan TDHP Çerçevesinde uygulama esasları anlatılmıştır. Son Bölümde, riskten korunma muhasebesi ilişkileri olan, gerçeğe uygun değer riskinden korunma, nakit akış riskinden korunma ve yurtdışındaki net yatırım riskinden korunma açısında riskten korunma muhasebesi uygulamaları ele alınarak TMS, TFRS ve yeni TDHP taslağı esaslarına göre anlatılmış ve riskten korunma muhasebe uygulamalarına detaylı şekilde yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the use of derivative financial instruments for risk protection purposes is explained. Advantages that enterprises will be gained to them and their markets if they use the risk protection instruments are provided. Obligations they will enter into and what kind of rights they will gain if they are a party to derivative financial instruments are indicated. The gains or losses on the profits obtained from the hedging activities performed by the enterprises using derivative financial instruments are taken into consideration in terms of the principles of hedge accounting, which is a special accounting field. In accordance with TAS and TFRS which are Turkish equivalents of IAS and IFRS, the principles of implementation in the recently published TDHP Framework are explained. In the last section, fair value hedging which is risk protection accounting relations is taken into consideration in terms of cash flow hedge and hedge of net investment risk abroad and risk protection accounting applications explained based on TMS, TFRS and new TGHP framework. A new approach has been proposed to be introduced in the future for the hedge accounting applications.