Karar destek sistemleri ve bütünleşik bir tekstil firmasının tedarik sistemine uygulanması üzerine bir araştırma
Decision support systems and a research on the application to the supply system of an integrated textile firm
  1. Tez No: 89354
  2. Yazar: CAN KABAKÇI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAİME ORAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
ÖZET Günümüz iş dünyasında bilgi anahtar konumundadır. Rekabet ortamında ayakta kalabilmek için yöneticiler, bilgiyi en etkin şekilde kullanmak zorundadır. Daha iyi kararlar alabilme ve firma kaynaklarım en etkin şekilde kullanabilme gibi amaçlar, yönetici ve alt kademe çalışanlarının bilginin etkin kullanımına olan ihtiyacım doğurmuştur. İç ve dış kaynaklı verilerin çeşitli modeller yardımıyla işlenerek kullanıcının hizmetine sunulduğu bir karar destek sistemi bu bilgi ihtiyacım karşılar. Bu çalışmada karar destek sistemlerinin tanıtılması amaçlanmış, bir entegre tekstil işletmesinin tedarik sisteminde uygulanması araştırılmıştır. Karar destek sistemleri, yapışız ya da yan yapılı problemleri çözmek için veri ve modeller kullanan bilgisayar destekli sistemlerdir. Karar verme sürecinin bütün aşamalarını destekler. Kullanıcı tarafından kontrol edilebilir. Karar vericinin yerine karar vermez; kararın alınması için gerekli bilgi desteğini sunar. İş dünyasının özellikleri arasında belirsizlik, sürekli değişen koşullara ayak uydurmak için yapılan etkinlikler, hızlı ve doğru karar verme zorunluluğu gibi koşullar sayılabilir. Bu koşullar, işletmenin her düzeyindeki karar vericilerin doğru, etkili ve etkin karar vermeleri için gerekli bilgiyle beslenmelerini zorunlu kılar. Karar destek sistemleri, karar vericilerin bu ihtiyacım karşılamaya yönelik bilgi sistemleridir. Bir işletmenin tedarik sisteminde amaç, üretim için gerekli hammadde ve malzemelerin üretimi aksatmayacak şekilde, maliyet ve kalite unsurları gözetilerek temin edilmesidir. Bu sistemde işletmenin kaynaklarını en etkin şekilde kullanmaya yönelik kararlar alınır. Etkin kararlar alınabilmesi için sistem girdüerinin ve çevresel şartların analizinin yapılabilmesi zorunludur. Karar destek sistemleri, bu analizlere olanak sağlayan bilgileri karar vericilerin kullanımına sunar.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT r Information is the key in today's business life. To survive in the competitional environment, managers should use information in the most effective way. Goals like making better decisions and making the most effective use of company resources produced the need for effective use of information for the managers and lower level employees. A decision support system, which utilizes internal and external data by models and serves them to users, can satisfy this need. In this paper, decision support systms are analyzed and an application to the supply system of an integrated textile firm is sought. Decision support systems are computer aided information systems that utilize models and data to solve unstructured or semi-structured problems. They support every steps of the decision making process. They are controlled by the user. They do not make decisions instead of decision makers; they provide the support for the decision. The characteristics of business life are uncertainty, activities to cope up with the constantly changing environment, the need for making the right and rapid decision, etc. These characteristics produce the necessity of the decision makers' being fed by the relevant information to make right, effective and efficient decisions. Decison support systems are information systems to satisfy this necessity of the decision makers. The goal of the supply system of a firm is supplying the necessary materials on time and with cost and quality considerations. In this system, decisions for the best utilization of company resources are made. In order to make effective decisions, system inputs and environmental conditions should be analyzed. Decision support systems presents the decision makers the information that can be used for these analyses.