Türkiye'de ihracatın promosyonu ve fuarlara katılım
Turkey's export promotion and trade fair attendance
- Tez No: 89355
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMRA AYTUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
ÖZET Türkiye'nin Cumhuriyetin ilanından önceki günlerden önümüze kadar gelen ekonomik sürecine baktığımızda, ekonominin inişli çıkışlı ve istikrarsız bir görünüme sahip olduğunu söyleyebiliriz. Genel olarak ekonomik politikalar içinde, çok kısa birkaç dönem dışında, dış ticarete ve özellikle de ihracata gereken önemin verilmediği düşüncesindeyim. Maalesef ülkemizde siyasi kaygılar çoğu kez ekonomik önceliklerin yerini almış ve hergün defalarca dile getirilen sorunları çözücü çalışmalar geri plana atılmıştır. Türkiye'nin yıllık ihracatı resmi rakamlara göre yıllık 20-25 milyar Dolar seviyelerindedir. Bu seviyesi ile ihracat, olması gereken noktadan çok uzaktadır. İhracatın, 30-35 milyar Dolar seviyelerindeki ithalatı karşılama oranı da 9-660 seviyesindedir. Türkiye; bulunduğu coğrafi konum, sahip olduğu doğal yeraltı ve yerüstü kaynakları, çok büyük insan gücü, genç nüfusu ve girişimci işadamları ile yüksek potansiyeli olan okonomik bir güçtür. Fakat mevcut potansiyelin harekete geçirilmesi için ileri görüşlü ve akılcı politikalar gerekmektedir. Yalnızca iç tüketime dayak bir büyüme kendi kaynaklarını tüketme anlamına gelir. Bu yüzden ekonomik büyüme ihracatta sağlanacak artışa dayak olarak gerçekleşmelidir. İhracatta faydalanılabilecek birçok değişik pazarlama yöntemleri ve dağıtım kanalları mevcuttur. Hedeflenen pazarlara en uygun pazarlama ve dağdım yöntemlerinin kullanılması, o pazarlarda başarılı olmak için şarttır. Halen Türkiye'de ihracatın promosyonu için çalışan resmi ve yan resmi kuruluşlar vardır. Bu kuruluşların değerli çalışmaları sürekli desteklenmeli ve bunun yaraşıra daha başka kuruluşların da bu çalışmalara katkısı sağlanmalıdır. İhracat promosyonu yöntemlerinin en önemlilerinden birisi fuarlardır. Uluslararası ticaret fuarları dış pazarlara açılan birer penceredir. Bu fuarlara katilim desteklenmeli ve ülkemizde de uluslararası nitelikteki fuar sayısı arttırılmalıdır. V
Özet (Çeviri)
ABSTRACT When we look at Turkey's economic growth since the days before the foundation of the Turkish Republic, we can see that it is quite turbulent and far from being consistent. I think amongst the general economic policies, foreign trade and exports weren't given much attention except for a few short periods. Unfortunately, political preferences were considered to be of main importance instead of setting new policies to overcome economic problems. According to official recordings, Turkey's annual exports are about 20-25 bilHon Dollars, which is far from being sufficient Turkey's annual imports are about 30-35 billion Dollars. Turkey is a big economic power with its location, rich natural resources, big amount of man power, young population and enterprising businessmen. But wise policies are needed to accelerate the existing potential. Economic growth depending only on local expenditure is expending our own resources. Therefore economic growth should be based on increasing the exports. There are many ways of marketing and different channels of distribution to be used in export business. The right method of marketing and distribution must be used in order to succeed in foreign markets. There are both government and private foundations that work for export promotion in Turkey. These foundations should always be supported and also other foundations should be supported to take part in promotion activities. One of the most important export promotion techniques is trade fairs. International trade fairs are like windows opening to foreign markets. Attendance of export companies to these fairs should be financially supported and also the number of international trade fairs in Turkey should be increased. VI