Adli destek görevlilerinin ikincil travmatik stres ve psikolojik dayanıklılıklarının incelenmesi
Examination of secondary traumatic stress and psychological resilience in legal support officers
- Tez No: 893589
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF DEMİRBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
DOĞAN B.,M.(2024).“Adli Destek Görevlilerinin İkincil Travmatik Stres Ve Psikolojik Dayanıklıklarının İncelenmesi”, (Yüksek Lisans Tezi), Sosyal Hizmet Bölümü, İstanbul Aydın Üniversitesi. Bu araştırma, Türkiye geneli Adalet Bakanlığı'na bağlı taşra Adli Destek ve Mağdur Hizmetleri Müdürlüklerinde görev yapan adli destek görevlilerinin (psikolog, pedagog ve sosyal hizmet uzmanları) ikincil travmatik stres ve psikolojik dayanıklık düzeylerini incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma örneklemini 214'ü kadın, 89'u erkek olmak üzere 303 gönüllü adli destek görevlisi oluşturmuştur. Nicel araştırma modelindeki betimsel tarama modeli kullanılmış olup veri toplama aracı olarak katılımcıların sosyo-demografik bilgilerini öğrenmek için Sosyo-Demografik Form ve ikincil travmatik stres düzeyleri için“İkincil Travmatik Stres Ölçeği”ile psikolojik dayanıklılıklarını ölçmek için ise“Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği”kullanılmıştır. Veri analizleri SPSS for Windows 29 programında işlenmiş olup t-test ve tek yönlü varyans analizi (One Way Anova) uygulanmıştır. Çalışma sonucunda psikolojik dayanıklık ile ikincil travmatik stres arasında negatif yönlü, zayıf şiddette ilişki olduğu saptanmıştır. Buna göre psikolojik dayanıklık arttıkça ikincil travmatik stres düzeyinin azalmaktadır. Ayrıca psikolojik dayanıklılığın yaş, medeni ve maddi durum, dosya sayısı ve süpervizyon alma durumlarında, ikincil travmatik stresin ise yaş, görev yapılan bölge, dosya sayısı ve süpervizyona ihtiyaç duyma açısından anlamlı bulgular elde edilmiştir. Bu araştırmada, adli destek görevlilerinin iş ortamındaki ikincil travmatik stresi azaltan bir etken olan psikolojik dayanıklılığın desteklenmesi, süpervizyon desteği, maddi durumun düzenlenmesi, yıpranma payı ve güvenlik ihtiyaçlarının giderilmesi üzerine önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
DOĞAN B.,M.(2024).“Examınatıon of Secondary Traumatıc Stress and Psychologıcal Resılıence in Legal Support Offıcers”, (Master's Thesis),Department of Social Work, Istanbul Aydin University. This research was conducted to examine the secondary traumatic stress and psychological resilience levels of legal support officers (psychologists, pedagogues and social workers) working in the provincial Legal Support and Victim Services Directorates of the Ministry of Justice throughout Turkey. The research sample consisted of 303 volunteer legal support officers, 214 women and 89 men. The descriptive survey model in the quantitative research model was used, and as data collection tools, the Socio-Demographic Form was used to learn the socio-demographic information of the participants, the“Secondary Traumatic Stress Scale”was used for secondary traumatic stress levels, and the“Psychological Resilience Scale”was used to measure their psychological resilience. Data analyzes were processed in SPSS for Windows 29 program and t-test and one-way analysis of variance (One Way Anova) were applied. As a result of the study, it was determined that there was a negative, weak relationship between psychological resilience and secondary traumatic stress. Accordingly, as psychological resilience increases, the level of secondary traumatic stress decreases. In addition, significant findings were obtained for psychological resilience in terms of age, marital and financial status, number of files and supervision, and for secondary traumatic stress in terms of age, region of duty, number of files and need for supervision. In this research, suggestions were made on supporting the psychological resilience of legal support officers, which is a factor that reduces secondary traumatic stress in the work environment, supervision support, arranging the financial situation, wear and tear and meeting security needs.