Altıncı sınıf fen eğitiminde araştırma sorgulama temelli öğrenme yaklaşımının akademik başarı, bilimsel süreç becerileri, bilimsel yaratıcılık, fen öz yeterlik inancına etkisi
The effect of inquiry based learning approach on academic achievement, scientific process skills, scientific creativity and science self-efficacy belief in sixth-grade science education
- Tez No: 893598
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ ARSAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
Araştırmanın amacı, altıncı sınıfta öğrenim gören öğrencilerin Fen Bilimleri dersinde araştırma sorgulama temelli öğrenme yaklaşımını kullanarak; bilimsel süreç becerileri, bilimsel yaratıcılıkları, fen öz yeterlik inançları ve akademik başarıları etkisini araştırmaktır. Araştırmada ön test -son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu, 2021-2022 eğitim öğretim yılında, 6. sınıf öğrencilerine uygulanmıştır. Araştırmaya 70 öğrenci katılmıştır. Deney grubu araştırma sorgulama temelli öğrenmeye uygun, kontrol grubu ise 2018 Fen Bilimleri öğretim programı etkinlikleri uygulanmıştır. Araştırmada veri toplamak amacıyla, akademik başarı, bilimsel süreç becerileri testi,“Bilimsel Yaratıcılık Testi”ve“Fen Öğrenmeye Yönelik Öz Yeterlik İnanç Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmanın bulgularına göre; deney grubunda ve kontrol grubunda akademik başarı, bilimsel süreç becerileri, bilimsel yaratıcılık ön test-son test puanlarında anlamlı fark olduğu, fen öz yeterlik inanç puanında fark olmadığı, deney ve kontrol grubunun ön test puanları kontrol edildiğinde“Ses ve özellikleri”ünitesine ait akademik başarı ve bilimsel süreç becerileri testi ve fen öz yeterlik inanç son test puanlarında anlamlı fark olmadığı,“Vücudumuzdaki sistemler ve sağlığı”ünitesine ait akademik başarı ve bilimsel süreç becerileri son test puanlarında deney grubu lehine anlamlı fark olduğu, deney ve kontrol grubunun ön test puanları kontrol edildiğinde son test puanlarında bilimsel yaratıcılık toplam, esneklik ve özgünlük alt boyutlarında deney grubu lehine anlamlı fark olup, akıcılık alt boyutunda anlamlı fark olmadığı, deney ve kontrol gruplarında akademik başarı testi son test-kalıcılık puanları arasında deney grubu lehine anlamlı fark olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre fen bilimleri dersinde öğrencilerin bilimsel yaratıcılık, bilimsel süreç becerilerini geliştirmeye yönelik araştırma sorgulama temelli öğrenme yaklaşımının kullanılmasına yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of using an inquiry-based learning approach in science lessons for 6th students on their scientific process skills, scientific creativity, science self-efficacy beliefs and academic achievement. A pre-test post-test control group quasi-experimental design was used in the research. The study group of the research consisted of 6th grade students in the 2021-2022 academic year. A total of 70 students participated in the research. The experimental gruop used the inquiry-based learning approach, while the control group used the activities in the current curriculum. To collect data, the acdemic achievement test, scientific process skills, scientific creativity test and science self-efficacy belief scale were used. According to the findings of the study, significant differences were observed between the experimental and control groups in the pre-test and post-test scores for academic achievement, scientific process skills, and scientific creativity, while no significant difference was found in the scores for science self-efficacy beliefs. When the pre-test scores of the experimental and control groups were controlled, there was no significant difference in the post-test scores for the academic achievement test, the scientific process skills test, or the science self-efficacy beliefs related to the“Ses ve Özellikleri”unit. However, a significant difference in favor of the experimental group was found in the post-test scores for academic achievement and scientific process skills related to the“Vücudumuzdaki Sistemler ve Sağlığı”unit. Additionally, when the pre-test scores of the experimental and control groups were controlled, a significant difference in favor of the experimental group was observed in the post-test scores for the total score, flexibility, and originality sub-dimensions of scientific creativity, while no significant difference was found in the fluency sub-dimension. Moreover, a significant difference in favor of the experimental group was identified between the post-test and retention test scores for the academic achievement test. Based on the study's results, recommendations were provided for the incorporation of inquiry-based learning approaches aimed at enhancing students' scientific creativity and scientific process skills in science education