Özel hastanelerde sürdürülen fiyatlandırma politikalarının algılanan kalite kapsamında hastalar üzerinde etkisi: Istanbul ili örneği
The effect of pricing policies in private hospitals on patients in the scope of perceived quality: The example of Istanbul province
  1. Tez No: 893602
  2. Yazar: MEHMET ALİ ÖZMEZARCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Rumeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Özel hastanelerin günümüz koşullarında sayısı git gide artmaktadır. Bu artışla birlikte pazarlama ve muhasebe departmanlarının önemi göz ardı edilemeyecek derecede özel hastanelerin hedef, stratejileri ve politikalarını etkileyen bir durum haline gelmiştir. Özel sağlık kuruluşlarındaki fiyatlandırma politikaları, hastalar açısından algılanan kalite üzerinde etkisi olan önemli bir faktördür. Kriterler, hasta hizmet kalitesi ile ilgili çeşitli beklentilerde bulunmalarına neden olabilmektedir. Bu konu aynı zamanda hastaların sağlık hizmeti alma tercihlerine yön vermektedir. Bazı hastalar, aldığı hizmetlerin yüksek fiyatlı olmasından dolayı daha kaliteli hizmet aldığı sonucunu çıkarabilmektedir. Bu nedenle özel hastanelerde yüksek maliyetli hizmet sunulması, hizmeti alan kişide sağlık kuruluşunun daha kaliteli olduğu algısı oluşturabilmektedir. Bu algı, kimi zaman doğru olsa da kimi zaman da doğruluğu tartışmalı olabilmektedir. Kalite, fiyat gibi etkenlerin yanı sıra, sağlık personelinin uzmanlığı, teknolojik altyapı, hasta memnuniyeti, hijyen ve güvenlik gibi birçok faktörden etkilenebilmektedir. Hastalar, daha uygun fiyatlı sağlık hizmeti sunan özel hastanelere, tıp merkezleri gibi sağlık gruplarına yönelebilmektedir. Bu durumda hastalar, kaliteyi fiyatla doğrudan ilişkilendiremeyeceklerini ve daha uygun fiyatlı yerlerde de kaliteli sağlık hizmeti alabileceklerini düşünebilmektedirler. Özel hastanelerde yürütülen fiyat politikaları, hastalar açısından algılanan kalite üzerinde etkili olabilmektedir. Ancak, kaliteyi arttırmak için sadece yönetimin yeterli bir gösterge olmadığını unutmamakla birlikte fiyat politikaları da belirleyici unsur olarak dikkat çekmektedir.
Özet (Çeviri)
The number of private hospitals is gradually increasing in today's conditions. With this increase, the importance of marketing and accounting departments becomes significantly crucial as they influence the targets, strategies, and policies of private hospitals. Pricing policies in private healthcare institutions are a significant factor affecting the perceived quality by patients. These criteria may lead patients to have various expectations regarding service quality. This issue also shapes patients' preferences for receiving healthcare services. Some patients may infer that they receive higher quality services due to the higher prices they pay. Therefore, the provision of high-cost services in private hospitals can create a perception of higher quality healthcare institution among service recipients. However, this perception, at times, can be debatable. Quality can be influenced by various factors such as the expertise of healthcare personnel, technological infrastructure, patient satisfaction, hygiene, and safety, in addition to price. Patients may turn to healthcare groups such as medical centers offering more affordable healthcare services. In such cases, patients may realize that they cannot directly relate quality to price and that they can receive quality healthcare services at more affordable places as well. Pricing policies implemented in private hospitals can have a significant impact on the perceived quality by patients. However, it is crucial not to forget that management alone is not sufficient to improve quality; pricing policies also play a crucial role as determining factors.