Travmatik doğum algısı, doğum müdahaleleri ve doğum memnuniyetinin doğum hafızasına etkisi
The effect of traumatic birth perception, birth interventions and birth satisfaction on birth memory
  1. Tez No: 893603
  2. Yazar: ESRA TOLAN AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YEŞİM AKSOY DERYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Bu araştırma, lohusalardaki travmatik doğum algısı, doğum müdahaleleri ve doğum memnuniyetinin doğum hafızasına etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Kesitsel nitelikte olan bu araştırmanın örneklemini Fırat Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Doğumhanesinde doğum yapan 471 lohusa oluşturmuştur. Veriler, vajinal doğum yapan lohusalar ile taburculuk öncesi dönemde (24. saatte), ilgili kurumun lohusa servisinde“Kişisel Tanıtım Formu”,“Travmatik Doğum Algısı Ölçeği (TDAÖ)”,“Doğum Memnuniyet Ölçeği Kısa Formu (DMÖ-K)”ve“Doğum Hafızası ve Hatırlama Ölçeği (DHHÖ)”aracılığıyla elde edilmiştir. İstatistiksel değerlendirmede; yüzdelik dağılım, aritmetik ortalama, bağımlı ve bağımsız gruplarda t testi ile regresyon analizi kullanılmıştır. Bulgular: Lohusalardaki TDAÖ, DMÖ-K ve DHHÖ toplam puan ortalamaları sırası ile; 65.23±30.06; 18.99±7.15; 3.77±1.08 olduğu belirlendi. Travmatik doğum algısı, indüksiyon, fundal bası, perineal travma, epizyotomi ve lavman uygulamalarının lohusalarda doğum hafızasını olumsuz yönde etkileyen değişkenler olduğu görüldü. Doğuma kadar olan tuşe sıklığı ve vajinal muayene sırasında yaşanan ağrı düzeyi arttıkça doğum hafızasının da olumsuz düzeyli etkilendiği, amniyon kesesi ebe tarafından açılan lohusaların doğum hafızasının amniyon kesesi kendiliğinden açılan veya nasıl açıldığını bilmeyen lohusalardaki doğum hafızasından daha olumsuz olduğu saptandı. Ayrıca doğum memnuniyeti arttıkça doğum hafızası puan ortalamasının azaldığı belirlendi. Sonuç: Lohusalarda travmatik doğum algısı ve doğum müdahalelerinin doğum hafızasını olumsuz yönde doğum memnuniyetini ise olumlu yönde etkilediği belirlendi.
Özet (Çeviri)
Aim: This research was conducted to determine the effect of traumatic birth perception, birth interventions and birth satisfaction on birth memory in postpartum women. Material and method: The sample of this cross-sectional study consisted of 471 puerperal women who gave birth in the Maternity Ward of Fırat University Education and Research Hospital. Data were obtained from puerperal women who gave birth vaginally and in the pre-discharge period (24th hour) in the puerperal ward of the relevant institution using the“Personal Introduction Form”,“Traumatic Birth Perception Scale (PTS), ”Birth Satisfaction Scale Short Form (SPS-C)“ and ”Birth Memory and Recall Scale (BMR)". Percentage distribution, arithmetic mean, t test in dependent and independent groups and regression analysis were used in statistical evaluation. Results: The total mean scores of TSAS, DME-C and DHHS in postpartum women were determined as; 65.23±30.06; 18.99±7.15; 3.77±1.08, respectively. It was observed that traumatic birth perception, induction, fundal pressure, perineal trauma, episiotomy and enema applications were variables that negatively affected birth memory in postpartum women. It was determined that birth memory was negatively affected as the frequency of touching until birth and the level of pain experienced during vaginal examination increased, and the birth memory of postpartum women whose amniotic sacs were opened by midwives was more negative than the birth memory of postpartum women whose amniotic sacs opened spontaneously or who did not know how to open. It was also determined that the birth memory mean score decreased as birth satisfaction increased. Conclusion: It was determined that the perception of traumatic birth and birth interventions in postpartum women negatively affected birth memory and positively affected birth satisfaction.