Social cohesion, vitality and activity: An inclusive urban design approach for open public spaces around Islamabad's streams
Sosyal uyum, canlılık ve aktivite: İslamabad'ın akarsuları çevresinde açık kamusal alanlar için kapsayıcı bir kentsel tasarım yaklaşımı
- Tez No: 893613
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA CÂNÂ BİLSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 226
Özet
Planlı başkent İslamabad bugün sosyal uyum ve kentsel canlılık eksikliği ile karşı karşıyadır. Kentteki canlılığı engelleyen sorunlar, kentin otomobil merkezli ölçeğinden güvenilir bir toplu taşıma sisteminin eksikliğine, bölgesel ayrım, kentteki resmi ve gayri resmi yerleşimler aracılığıyla gelir sınıflarının ayrıştırılması gibi kentteki bölücü sistemlere kadar uzanmaktadır. Araştırma, İslamabad'daki sosyal uyum eksikliğini, planlı şehir sakinleri ile enformel yerleşimlerde yaşayanlar arasındaki bölünmelere odaklanarak incelemektedir. Bu bölünmeler büyük ölçüde sosyoekonomik eşitsizliklerden ve şehrin kuruluşu sırasında alınan planlama kararlarından etkilenmektedir. Çalışma, Constantinos Doxiadis tarafından İslamabad'ın planlanmasında kullanılan ve akarsular ile bitişik alanlarını açık kamusal alanlara sahip doğal yerleşim bölgeleri olarak öngören ekolojik ızgaraya odaklanmaktadır. Ancak bu alanlar, amaçlarına hizmet edemeyerek işlevsizleşmiş ve doğal ormanlardan ayırt edilemez hale gelmiştir. Akarsuların etrafındaki bu alanlar, hem resmi hem de gayri resmi yerleşimlere yakınlıkları nedeniyle, farklı toplum grupları arasında sosyal etkileşimi teşvik etme potansiyeline sahiptir. Kamusal alanlarda sosyal uyumu etkileyen kentsel canlılık, etkinlik üretimi, erişim, çeşitlilik, alan yönetimi, sahiplenme ve güvenlik hissi gibi çeşitli faktörler tespit edilmiştir. Kentsel canlılık ve etkinlik yaratma, kullanıcıları mekanlara çekerek sosyal etkileşim için fırsatlar yarattığından özellikle önemlidir. Araştırma, faaliyetlerin sosyal uyumu dikkate alarak programlanmasının uyumlu etkileşimler için elverişli koşullar yaratabileceğini öne sürmektedir. Önerilen çerçeve, sosyal uyumu teşvik etmek için akarsuların etrafında bir kamusal açık alan ağı oluşturmaya yönelik bir yaklaşım geliştirmeye odaklanmaktadır. Bu yaklaşım, farklı sosyoekonomik geçmişlerden gelen kullanıcılar arasındaki sosyal etkileşimleri artırmayı ve nihayetinde daha uyumlu bir kentsel çevre için çalışmayı amaçlamaktadır. Araştırma, tarihsel planlama kararlarını ele alarak ve ekolojik şebekenin potansiyelinden yararlanarak İslamabad'da sosyal uyumu geliştirmek için bir yol sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The planned capital city of Islamabad faces a lack of social cohesion and urban vitality today. The issues that prevent vitality in the city range from the automobile centric scale of the city and the lack of a reliable public transport system to the divisive systems in the city, including zonal separation, segregation of income classes through the formal and informal settlements in the city. The research investigates the lack of social cohesion in Islamabad, focusing on the divisions between residents of the planned city and those living in informal settlements. These divisions are largely influenced by socioeconomic disparities and planning decisions made during the city's creation. The study focuses on the ecological grid introduced by Constantinos Doxiadis in the planning of Islamabad, which envisioned streams and their adjacent areas as natural enclaves with open public spaces. However, these spaces have become defunct and indistinguishable from the natural forests, failing to serve their intended purpose. These areas around the streams, due to their proximity to both formal and informal settlements, have the potential to foster social interaction between different community groups. Several factors influencing social cohesion in public spaces are identified, including urban vitality, activity generation, access, diversity, space management, ownership, and a sense of safety. Urban vitality and activity generation are particularly significant as they attract users to spaces, creating opportunities for social interaction. The research suggests that programming activities with considerations for social cohesion can create conditions conducive to cohesive interactions. The proposed framework centers on developing an approach for generating a network of public open spaces around the streams to promote social cohesion. This approach aims to enhance social interactions between users from different socioeconomic backgrounds, ultimately working towards a more cohesive urban environment. By addressing the historical planning decisions and leveraging the potential of the ecological grid, the research offers a pathway to improve social cohesion in Islamabad.