Cezaevinden tahliye edilen gençlerin sosyal uyumu: Azerbaycan örneği
Social cohesion of young people released from prison: Ahe case of Azerbaijan
- Tez No: 937649
- Danışmanlar: PROF. DR. FETHİ GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu tez çalışması, cezaevinden tahliye edilen gençlerin sosyal uyum süreçlerini incelemek amacıyla, Azerbaycan örneği üzerinde bir araştırma sunmaktadır. Çalışma, tahliye sonrası gençlerin topluma yeniden kazandırılma süreçlerini, karşılaştıkları zorlukları ve bu süreçte ihtiyaç duydukları sosyal destek mekanizmalarını analiz etmektedir. Araştırmada literatür tarama yöntemi ve gözlem tekniği bir arada kullanılarak, cezaevinden tahliye edilen gençler üzerine yapılan çalışmalar değerlendirilmiştir. Bu süreçte, gençlerin eğitim, istihdam, aile ve sosyal çevre bağlamında yaşadıkları uyum sorunları ortaya konulmuş; aynı zamanda, toplumsal algılar ve ayrımcılık gibi engeller de ele alınmıştır. Çalışma, tahliye sonrası sosyal uyumun yalnızca bireyin çabalarına bağlı olmadığını, aynı zamanda aile, toplum ve devlet politikalarının da bu süreçte belirleyici olduğunu vurgulamaktadır. Araştırma sonucunda, gençlerin toplumla yeniden bütünleştirilmesi için kapsamlı rehabilitasyon programları, psikolojik destek, mesleki eğitim ve sosyal farkındalığı artırmaya yönelik projelerin hayata geçirilmesi gerektiği tespit edilmiştir. Bu tez çalışması, cezaevinden tahliye edilen gençlerin sosyal uyum süreçlerine dair literatür taraması ve Azerbaycan'da yapılan gözlemlere dayanmakta ve bu alanda politika yapıcılara, sivil toplum örgütlerine ve araştırmacılara yol gösterici öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis study presents a research on the example of Azerbaijan, in order to examine the social adaptation processes of young people released from prison. The study analyzes the processes of bringing young people back into society after evacuation, the difficulties they encounter, and the social support mechanisms they need in this process. In the research, in-depth interviews and survey results with young people released from prison were evaluated by using qualitative and quantitative methods together. In this process, the integration problems experienced by young people, in the context of education, employment, family, and social environment, have been revealed; at the same time, obstacles, such as social perceptions and discrimination, have been discussed. The study emphasizes that social harmony after eviction depends not only on the efforts of the individual, but also that family, society, and state policies are decisive in this process. As a result of the research, it was determined that comprehensive rehabilitation programs, psychological support, vocational training, and projects aimed at increasing social awareness should be implemented for the reintegration of young people into society. This thesis study represents a comprehensive study, conducted in Azerbaijan, on the social cohesion processes of young people released from prison and provides guidance to policy makers, non-governmental organizations, and researchers in this field.