Beyin ve sinir cerrahisi geçiren hastalarda intraoperatif dönem basınç yaralanması riskinin değerlendirilmesi
Evaluation of intraoperative pressure injury risk in patients undergoing neurosurgery
  1. Tez No: 893636
  2. Yazar: AYLİN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLAY YAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu araştırma, beyin ve sinir cerrahisi geçiren hastalarda intraoperatif dönem basınç yaralanması riskinin değerlendirilmesi amacıyla tanımlayıcı tipte yapıldı. Araştırma, 19 Haziran 2023-04 Ekim 2023 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi İbni Sina Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nin Beyin ve Sinir Cerrahisi Ameliyathanesi'nde araştırmaya katılmayı kabul eden 130 hasta ile tamamlandı. Veri toplama araçları olarak,“Hasta Tanıtıcı Özellikler Formu ameliyat olan hastalarda basınç yaralanmasını değerlendirmeyi sağlayan ”Munro Basınç Yaralanması Risk Değerlendirme Ölçeği“ ve basınç yaralanması varlığını ve derecesini belirlemek için ”NPUAP Basınç Yarası Sınıflandırma Sistemi" kullanıldı. Araştırma kapsamındaki hastalara ait özelliklerin tanımlayıcı istatistiklerinde ortalama, standart sapma, minimum, maksimum, frekans ve yüzde kullanıldı. Parametrik analizlerin varsayımı olan normal dağılım Kolmogrow Smirnow testi, ikili grup karşılaştırmalarında Mann Whitney U t testi, üç ve daha fazla grup karşılaştırmalarında ise üç ve daha fazla grup karşılaştırmalarında ise Kruskal Wallis H testi ve post hoc analiz için ise Bonferroni düzelmesi ile Mann Whitney U analizi kullanıldı. Kategorik değişkenlerin çapraz tablolarında ise Kesin Ki Kare testi kullanılarak SPSS 26 istatistik programında değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a descriptive study to evaluate the risk of intraoperative pressure injury in patients undergoing neurosurgery. The study was conducted between June 19, 2023 and October 4, 2023, at the Ankara University Faculty of Medicine İbni Sina Research and Training Hospital's Neurosurgery Operating Room with 130 patients who consented to participate in the study. The“Patient Descriptive Characteristics Form”and the Turkish adaptation of the“Munro Pressure Ulcer Risk Assessment Scale”, which allows the assessment of pressure injuries in patients undergoing surgery, and the“NPUAP Pressure Ulcers Classification System”was used to determine the presence and degree of pressure injury, were used as data collection tools. The descriptive statistics of the characteristics of patients in the study were evaluated using the mean, standard deviation, minimum, maximum, frequency and percentage. Normal distribution, which is the assumption of parametric analyses, is Kolmogrow Smirnow test, Mann Whitney U t test for pairwise group comparisons, Kruskal Wallis H test for three or more group comparisons, and Mann Whitney U analysis with Bonferroni correction for post hoc analysis was used. Cross-tabulations of categorical variables were evaluated using the Exact Chi-Square test in the SPSS 26 statistical program.