Temel soru tekniğiyle yürütülen Türkçe dersinin 6. sınıf öğrencilerinin yaratıcı yazma becerisine etkisi
The effect of The Turkish lesson conducted with the basic question technique on the creative writing skills of 6th grade students
  1. Tez No: 893637
  2. Yazar: GÜLŞAH ÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULHAK HALİM ULAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu araştırmada temel soru tekniğinin Türkçe dersi 6. sınıf öğrencilerinin yaratıcı yazma becerileri üzerindeki etkisinin araştırılması amaçlanmıştır.: Temel soruların 6. Sınıf öğrencilerinin yaratıcı yazma becerileri üzerindeki etkisinin araştırılmasını amaçlayan bu çalışmada nicel araştırma yaklaşımlarından ön test- son test eşleştirilmiş yarı deneysel desen kullanılmıştır. Bu araştırmanın örneklemini 64 6.sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Çalışmada veri toplama araç olarak Beydemir (2010)'in geliştirdiği Yaratıcı Yazma Ürünlerini Değerlendirme Ölçeği (YAYÜDÖ) kullanılmıştır. : Temel soru tekniğiyle yürütülen Türkçe dersi 6.sınıf öğrencilerinin yaratıcı yazma becerileri sevgi, dürüstlük ve öz denetim değerleri özelinde ele alınmış ve sonucunda temel soru tekniğinin öğrencilerin yaratıcı yazma becerilerini olumlu yönde etkilediği sonucuna ulaşılmıştır. Temel soru tekniğinin öğrencilerin yaratı yazma becerileri üzerindeki anlamlı etkisi ele alındığında her öğretmenin temel soru tekniği bilgisine sahip olması için gerekli özen ve çalışmayı göstermesi ve öğrencilerinin yaratıcı yazma becerilerinin gelişimi için temel soru tekniğini derslerine uyarlaması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the effect of basic question technique on creative writing skills of 6th grade students in Turkish language course.: In this study, which aims to investigate the effect of basic questions on creative writing skills of 6th grade students, a pre-test-post-test paired quasi-experimental design, one of the quantitative research approaches, was used. The sample of this study consists of 64 6th grade students. The Scale for Evaluating Creative Writing Products (YAYÜDÖ) developed by Beydemir (2010) was used as the data collection tool in the study.: The creative writing skills of 6th grade students in Turkish language course conducted with basic question technique were examined in terms of love, honesty and self-control values ​​and as a result, it was concluded that the basic question technique positively affected the creative writing skills of the students. When the significant effect of the basic question technique on the creative writing skills of the students is considered, it can be recommended that every teacher should show the necessary care and effort to have knowledge of the basic question technique and adapt the basic question technique to their lessons for the development of their students' creative writing skills.