Sosyal medyada kişilik hakkının korunması
Protection of personality rights on social media
- Tez No: 984382
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA FADIL YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medeni Hukuk Bilim Dalı
Özet
Günümüzde teknolojinin hızla gelişmesiyle sosyal medya, bireylerin hem özel hem de kamusal yaşamlarının önemli bir parçası hâline gelmiştir. Bu platformlar; iletişim, bilgi paylaşımı, sosyalleşme ve ekonomik faaliyetler açısından geniş imkânlar sunarken, kişisel verilerin yoğun şekilde dolaşıma girmesi kişilik hakkı ihlali riskini artırmaktadır. Sosyal medya paylaşımları zaman zaman bireylerin onur, itibar, özel hayat veya kişisel veriler gibi temel değerlerini ihlal edebilmekte ve bu eylemler hem suç hem de haksız fiil niteliği taşıyabilmektedir. Çalışmanın ilk bölümünde sosyal medya kavramı, temel özellikleri ve bloglar, mikrobloglar, forumlar, wiki'ler, medya paylaşım siteleri ve sosyal ağlar gibi başlıca araçları ele alınmıştır. Ayrıca erişim sağlayıcı, içerik sağlayıcı, yer sağlayıcı ve sosyal ağ sağlayıcı gibi sosyal medya süjeleri ile yönetim mekanizmaları incelenmiştir. İkinci bölümde kişilik hakkı kavramı, kişiliğin kapsamı ve kişiliği oluşturan maddi, manevi ve ekonomik değerler açıklanmıştır. Sosyal medyadaki ihlal türleri; itibarın zedelenmesi, özel hayatın gizliliği, kişisel verilerin izinsiz paylaşılması, dijital zorbalık, sahte hesaplar, deepfake ve yapay zekâ temelli ihlaller, çocuğun kişilik hakkı ve ölenin hatırasına yönelik saldırılar şeklinde sınıflandırılmıştır. Ayrıca hukuka uygunluk nedenleri ve ihlalin oluşması için gereken şartlar değerlendirilmiştir. Üçüncü bölümde ise sosyal medyada kişilik hakkı ihlallerine karşı başvurulabilecek hukuki yollar; koruyucu davalar, tazminat talepleri, unutulma hakkı, düzeltme ve cevap hakkı, KVKK kapsamındaki başvurular ve içeriğin kaldırılması ile erişimin engellenmesi çerçevesinde incelenmiştir. Sosyal medyada kişilik haklarının korunması, dijital ortamın güvenilirliği ve ifade özgürlüğüyle kişilik hakları arasında adil bir denge kurulması açısından büyük önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
With the rapid advancement of technology today, social media has become a significant part of individuals' private and public lives. These platforms offer wide opportunities for communication, information sharing, social interaction, and economic activities; however, the circulation of personal data increases the risk of personality rights violations. Social media posts may at times infringe fundamental personal values such as dignity, reputation, privacy, or personal data, and such acts may constitute both criminal offenses and civil wrongs. The first section of the study discusses the concept and fundamental characteristics of social media, as well as its main tools such as blogs, microblogs, forums, wikis, media-sharing platforms, and social networking sites. In addition, social media actors—access providers, content providers, hosting providers, and social network providers—along with governance mechanisms, are examined. The second section addresses the concept of personality rights, the scope of personality, and the material, moral, and economic values that constitute it. Types of violations occurring on social media—damage to reputation, invasion of privacy, unauthorized sharing of personal data, digital bullying, fake accounts, deepfakes and AI-based infringements, violations of children's personality rights, and attacks on the memory of the deceased—are categorized. Furthermore, the conditions required for a violation to occur and the grounds of justification are analyzed. The third section examines legal remedies available against personality rights violations on social media, including protective actions, compensation claims, the right to be forgotten, the right of correction and reply, applications under data protection law, and procedures for content removal and access blocking. Protecting personality rights in social media is crucial not only for safeguarding individual rights but also for ensuring the reliability of the digital sphere and maintaining a fair balance between freedom of expression and personality rights.