Posterior komissür'ün ak madde ve mikrocerrahi anatomisi
The microsurgical and white matter anatomy of the posterior commissure
  1. Tez No: 893672
  2. Yazar: ABDULLAH SAFA KURŞUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABUZER GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anatomi, Nöroşirürji, Anatomy, Neurosurgery
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin-Sinir ve Omurilik Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 231
Özet
AMAÇ: Embriyolojik gelişimin erken aşamalarından itibaren gözlemlenen posterior komissür, beyinin komissural yollarından birisidir. Pupiller ışık refleksinin, konjuge vertikal bakışın ve bir dizi vizyomotor refleksin sinirsel kontrolünün düzenlenmesinde önemli bir rol oynadığı bilinen posterior komissürün lif anatomisi ve lif bağlantıları halen tam olarak anlaşılamamıştır. Bu çalışma, posterior komissürün anatomisini ve bağlantılarını lif diseksiyon teknikleri ve lif traktografisi kullanarak tanımlamayı amaçlamaktadır. MATERYAL VE METOT: Beş kadavra insan beyni Klinger yöntemi kullanılarak lif diseksiyonu için hazırlandı. Diseksiyonlar cerrahi mikroskop altında, superiordan inferiora, lateraldan mediale ve inferiordan superiora doğru gerçekleştirildi. Posterior komissür, komşu anatomik yapılar ve bağlantıları seri diseksiyonlar ile ortaya kondu ve incelendi. Ek olarak, lif traktografisi yöntemi ile posterior komissür ve bağlantıları gösterildi. BULGULAR: Posterior komissür ara beyin ile orta beyin kavşağında, üçüncü ventrikülün posterior duvarında, orta hatta, superior kolikulusların rostralinde ve habenular komissür ile pineal bezin altında yer almaktadır. Posterior komissürün pretektuma ve tegmentuma doğru uzanan iki ana lif akımı bulunduğu olduğu gösterilmiştir. Dorsal yönelimli lifler pretektuma ilerler ve brakiyum superior kollikulus ile superior kolikulusun yüzeyel tabaklarında sonlanır; ventral yönelimli lifler ise tegmentumun merkezi gri maddesine doğru seyrederler. SONUÇ: Diseksiyonlarımız, posterior komissürün, orta beynin pretektumuna ve tegmentumunun periakuaduktal bölgesine uzanan liflerini göstermektedir. Pretektum, optik afferent liflerin sonlandığı bir alan olup, optik lifler burada sinaps yaptıktan sonra ilgili merkezlere projekte edilirler. Karşı hemisfere projekte edilen liflerin posterior komissür üzerinden iletildiği düşünülmektedir. Ayrıca orta beynin çeşitli bölgelerine yayılmış ve göz hareketlerinin sinirsel kontrolü ile ilişkili çekirdeklerin komissüral ve çapraz yapan liflerinin de posterior komissür aracılığı ile karşı hemisfere projekte edildiğine dair bulgular yayımlanmıştır. Bu çalışma, lif diseksiyon ve lif traktografi teknikleri ile posterior komissür liflerinin ve bağlantılarının gözlemlenmesini sağlamış ancak hücresel seviyedeki bağlantıların gösterilmesi için ileri araştırmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
AIM: The posterior commissure, one of the brain's commissural pathways, is observed from the early stages of the embryological development. While it is known that the posterior commissure plays a crucial role in regulating the neural control of the pupillary light reflex, conjugate vertical gaze, and various visuomotor reflexes, its fiber anatomy and connections, is still not fully understood. This study aims to describe the anatomy and connections of the posterior commissure using fiber dissection techniques and fiber tractography. MATERIALS & METHODS: Five human cadaveric brains were prepared for fiber dissection using Klinger's method. The dissections were performed under a surgical microscope, proceeding from superior to inferior, lateral to medial, and inferior to superior. The posterior commissure, its neighboring anatomical structures, and its connections were revealed and examined through serial dissections. Additionally, fiber tractography was used to demonstrate the posterior commissure and its connections. RESULTS: The posterior commissure is located at the junction of the diencephalon and mesencephalon, on the dorsal wall of the third ventricle, along the midline, rostral to the superior colliculi, and below the habenular commissure and pineal gland. Two main fiber streams extending towards the pretectum and tegmentum were identified. The dorsally coursing fibers terminate at the pretectum, intermingling with the brachium of the superior colliculus and the superficial layers of the superior colliculus; the ventrally coursing fibers travel towards the central gray matter of the tegmentum. CONCLUSION: Our dissections demonstrate the fibers of the posterior commissure extending to the pretectum and peri-aqueductal region of the tegmentum of the midbrain. The pretectum is an area where optic afferent fibers terminate, and after synapsing here, these optic fibers are projected to relevant centres. It is thought that the fibers projected to the contralateral hemisphere are transmitted through the posterior commissure. Additionally, some findings have been published suggesting that the commissural and decussating fibers, which are distributed in various regions of the midbrain and associated with the neural control of eye movements, also being projected to the contralateral hemisphere via the posterior commissure. This study has allowed the observation of the posterior commissure fibers and their connections through fiber dissection and tractography techniques; however, further research is needed to demonstrate the connections at the cellular level.