İzmir'de kimya sektöründe çalışan büyük işletmelerde zaman yönetimini etkileyen faktörler üzerine bir araştırma
A Survey on factors effecting the time management in large scale chemistry corporations in İzmir
  1. Tez No: 89369
  2. Yazar: ÜMRAN GÜZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NUREL ÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
ÖZET Zaman işletmeler açısından hayati önem taşıyan bir kaynaktır. Hammadde gibi depolanamaması, para gibi biriktirilememesi, bir personel gibi yerine bir başkasının getirilememesi, satm alınamaması, kiralanamaması, ödünç alınıp verilememesi, çoğaltılamaması,üretilememesi ve değiştirilememesi onu diğer kaynaklardan farklı kılmaktadır. Rekabetin hızla arttığı ve birim zamanda özümsenmesi gereken bilgi sayısının çok büyük boyutlara ulaştığı günümüzde, zamanın özellikle yöneticiler tarafindan etkin bir biçimde kullanılması konusunun önemi daha da artmıştır. Yöneticiler, genellikle zamanlarını etkin bir biçimde kullanmalarının ne kadar önemli olduğunu bilirler. Fakat yine de önemsiz işlerle saatlerce uğraşmaktan ve yapmaları gereken önemli işleri yetiştirememekten veya gereğince yapamamaktan kurtulamazlar. Zaman baskısını yoğun bir biçimde hissederler. Çoğunlukla çareyi daha uzun saatler çalışmakta, evlerine de iş götürmekte hatta hafta sonlan bile çalışmakta ararlar. Oysa ki yapmaları gereken, zamanlarını etkin kullanmalarını engelleyen nedenleri belirlemek ve buna bağlı olarak gerekli önlemleri almaktır. izmir'de kimya sektöründe çalışan büyük işletmelerde görev yapan yöneticilerin, zaman yönetimini etkileyen faktörlerin araştırılmasını amaçlayan çalışmamızın birinci bölümünde, büyük işletmeler ve kimya sektörü hakkında temel bilgiler verilmiş, ikinci bölümde zaman yönetimi konusu anlatılmış, üçüncü bölümde zaman yönetimini etkileyen faktörler ortaya konulmuş, dördüncü bölümde yapılmış olan alan araştırması ve araştırmaya ilişkin bulgulardan söz edilmiş ve beşinci bölümde ise, sonuç ve önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Time is one of most important resources playing vital role in business administration. Time can't be stored, be collected, be bought, be lent, be hired, be multiplied, be produced or be exchanged. This makes very different characteristics of time. Nowadays, the necessity of effective usage of time by the managers increases, as competence increases between companies and the amount of information needed to be processed by the managers increases. Managers generally knows the importance of effective usage of time. However, they can't stop themselves dealing with the unimportant business subjects, they can't deliver their jobs on time and they can't do their jobs as what they are expected. Managers feels the time pressure very much intensively. They tries to solve this problem by working long hours at company, by bringing some jobs at home to do and even by working at weekends. However, what they should do is, to determine the factors effecting time management and taking necessary precautions. This study aims to find out the factors effecting the time management of the executive top- level managers, mid-level managers and low level managers taking place in the chemistry sector in İzmir. The information about large scale companies and chemistry sector is given in first section. Time management subject is narrated in second section. The factors effecting the time management is mentioned in third section. The study we have performed and the outputs of this research is given in the fourth section The conclusion and suggestions takes place at the fifth section.