İslam Hukuku metadolojisi açısından kıyas ve İbn Hazm'ın kıyasa bakışı
  1. Tez No: 89370
  2. Yazar: MEHMET DİRİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN ESKİCİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
ÖZET İslâm Hukukunun temel kaynakları: Kitap (Kur'an) ve Sünnet'tir. Hz. Peygamber'in vefatından sonra, Kitap ve Sünnet'te hükmü bulunmayan meselelerle karşılaşan müslümanlar, yukarıda adı geçen kaynaklarm yanında bir takım yöntemler kullanarak bu meseleleri çözmeye çalışmışlardır. Bu yöntemler, icma, kıyas, istihsan, istislah, şer'ü men kablena... vb.dir. İslâm hukuk bilginleri Kitap ve Sünnetin dışında İslâm Hukukunun başka kaynağa ihtiyaç duyup duymadığım tartışa gelmişlerdir. Büyük çoğunluk, Kitap ve Sünnetin yanında başka kaynağın kullanılmasını kabul etmişlerdir. İlk temsilcisi Dâvud b. Ali olan Zahirî Mezhebi, İslâm Hukukunun bilgi kaynaklarını; Kitap, Sünnet, İcma ve Delil ile sınırlandırmıştır. Başka kaynaklarm kullanılmasını kabul etmemiştir. Bu çalışmada, bu ekolün ikinci ve en önemli imamı saydan İbn Hazm'in kıyasa bakışı ile İslam Hukuk metodolojisi açısmdan kıyas karşılaştırmalı olarak ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The basic sources of the Islamic Jurisprudence are the Book (the Qur'an) and the Prophet's sayings (the Sunnah). After the Prophet's death, the Muslims, who faced with some problems which the Qur'an and the Sunnah did not dealt with, used some methods along with those sources in order to find out solutions for those problems. Some of those methods as follows: Consensus (Ijma), Analogy (Qiyas), Approval (Istihsan), taking the public interest in to account (Istislâh), and the way that those before us followed (Shar'u man gablenâ)... The lawyers of Islam had discussed whether the Islamic Jurisprudence needed any other sources along with the Qur'an and the Sunnah. The majority of them accepted the opinion that the Islamic Jurisprudence may use other sources. However, the Zahiri sect, which was established by Dâvûd b. Ali, had limited the sources of information to the Book, the Sunnah, Consensus and Evidence (Dalil). They did not accept the use of other sources. In our study, analogy (Qiyas) in dealt with comparatively both in Ibn Hazm, who was the second important leader within the Zahiri movement, and the Islamic methodology.