Kant'ın estetiğinde özgürlük ve zorunluluk arasındaki bağ
The connection between freedom and necessity in kant's aesthetics
  1. Tez No: 893708
  2. Yazar: FATİH LAÇİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN GÖÇMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Özgürlük ve nedensellik kavramları felsefe tarihi boyunca önemli ilişkisel kavramlar arasında yer almıştır. Önde gelen Alman filozoflardan Immanuel Kant'ın öne sürdüğü sistematik felsefe anlayışında özgürlük ve nedensellik kavramları önemli bir problem olarak görülmüştür. Çalışmamızda Kant'ın bütüncül felsefi sistemindeki önemli eserler ele alınmış olup, çalışmanın çoğu kısmında Kant'ın Yargı Yetisinin Eleştirisi adlı eseri konu edinilmiştir. Ayrıca Kant'ın bütüncül felsefesi içerisinde teorik alan ile pratik alan arasında bir köprü görevi gören söz konusu eserde yer alan, Kant'ın estetik üzerine düşünceleri vasıtasıyla özgürlük ve nedensellik arasındaki bağlantısallığın oluşum biçimi açıklanmaya çalışılmıştır. Böylece, Kant'ın sisteminde özgürlük ve nedensellik kavramların ne boyutta ele alındığının ve değerlendirildiğinin gösterilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The concepts of freedom and causality have been among the important relational concepts throughout the history of philosophy. The concepts of freedom and causality have been seen as an important problem in the systematic understanding of philosophy constructed by Immanuel Kant, one of the leading German philosophers. In our study, Kant's important works in his holistic philosophical system are discussed, and most of the study focuses on Kant's The Critique of Judgment. In addition, through Kant's notions on aesthetics in the aforementioned work, which serves as a bridge between the theoretical field and the practical field within Kant's holistic philosophy, the ways in which the interconnectedness between freedom and causality is established are tried to be explained. Thus, it is aimed to reveal the ways in which the concepts of freedom and causality are handled and evaluated in Kant's system.