Dijital liderlik yeteneği, dijitalleşme yeteneği ve inovasyon performansı ilişkisi
The relationship between digital leadership skill, digitalization skill and innovation performance
- Tez No: 893766
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEREN ÇUBUKÇU ÇERASİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Strateji Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Araştırmada dijital liderlik yeteneği, dijitalleşme yeteneği ve inovasyon performansı ilişkisi değerlendirilmiştir. Araştırmada anket yöntemi ile verilerin toplanması sağlanmıştır. Araştırma verileri katılımcılarla yüz yüze iletişime geçilerek ya da dijital kanallar aracılığı ile Google Docs üzerinden uygulanmıştır. Anket, Türkiye'de beyaz yaka kurum çalışanlarına uygulanmıştır. Araştırmaya 119 katılımcı dahil edilmiştir. Katılımcılar Dijital Liderlik Becerileri, Dijital Yeterlilik ve İnovasyon Performansı Ölçeği uygulanmıştır. Araştırma verilerinin analizinde değişkenlere ait grupların ortalamalarının karşılaştırılması ise Mann Whitney-U (iki grup için) ve Kruskal Wallis Testi (ikiden fazla grup için) ile değerlendirme yapılmıştır. Parametreler arasındaki ilişkinin belirlenmesinde Spearman bağıntı çözümlemesi ve etki düzeyinin belirlenmesinde Doğrusal regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırmada katılımcıların dijital liderlik becerileri, dijital yeterlilik ve inovasyon performans düzeylerinin yüksek olduğu bulunmuştur. Katılımcıların dijital liderlik yeteneği ile dijitalleşme yeteneği arasında ilişki bulunduğu, fakat bu ilişkinin düşük düzeyde olduğu görülmektedir. Dijital liderlik yeteneği ile inovasyon performansı arasında düşük düzeyde doğrusal bir bağlantı varlığı bulunmaktadır. Dijitalleşme yeteneği ile inovasyon performansı arasında orta düzeyde pozitif yönlü bir bağlantı varlığı bulunmaktadır. Mevcut araştırmada ölçeklerin etki oranlarının değerlendirilmesi için regresyon analizi yapılmıştır. Dijital liderlik yeteneği dijitalleşme yeteneğini etkilediği ve bu etki oranın %15 olduğu görülmektedir. Dijital liderlik yeteneğinin inovasyon performansını etkilediği ve etki varyansın %15 olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Dijitalleşme yeteneğinin inovasyon performansını etkileme oranı %41 olarak görülmektedir. Regresyon analizinin alt basamaklarına bakıldığında işgören hizmet inovasyon davranışı alt boyutunun dijitalleşme yeteneğini daha anlamlı bir biçimde etkilediği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The correlation between digital leadership ability, digitalization ability and innovation performance were evaluated in the research. In the analysis, information was gathered using the survey method. Research data were applied by communicating with the participants face to face or through digital channels via Google Docs. Questionnaire, it was applied to the white-collar employees in Turkey. 119 participants were involved in the research. Participants were administered the Digital Leadership Skills, Digital Competence, and Innovation Performance Scale. In the evaluation of the research data, the comparison of the groups' averages of the variables was evaluated using the Mann Whitney-U Test for two groups and the Kruskal Wallis Test for more than two groups. Spearman correlation analysis was used to determine the relationship between variables and linear regression analysis was used to determine the effect level. In this study, it was discovered that the participants' digital leadership skills, digital competence and innovation performance levels were high. It is seen that there is a correlation between the participators' digital leadership ability and digitalization ability, but this relationship is at a low level. There is a low linear relationship between digital leadership ability and innovation performance. There is a moderate decisive correlation between digitalization capability and innovation performance. In the current study, regression analysis was performed to evaluate the impact rates of the scales. It is seen that digital leadership ability affects digitalization ability and this impact rate is 15%. It was concluded that digital leadership ability affects innovation performance, and the effect variance is 15%. The impact of digitalization ability on innovation performance is seen as 41%. When we examine that the lower steps of the regression analysis, it is observed that the employee service innovation behavior sub-dimension affects the digitalization ability more significantly.