The impact of Russian Ukrainian war on the Turkish economy gaz deal
Rusya Ukrayna savaşının Türk ekonomisine etkisi: Gaz anlaşması
- Tez No: 893767
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NUR BANU KAVAKLI BİRDAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Tecrübesiz seyirci, Rusya-Ukrayna savaşını sıklıkla yalnızca iki ulus arasındaki bir savaş olarak görüyor. Bu karikatürize tablo, çatışmaların özelde komşu ülkeler ve genel olarak dünya üzerindeki etkisinin derinliğini kavramanın zorluklarından kaynaklanmaktadır. Geniş anlamda iki ülke arasındaki çatışmalar tüm dünyayı ve komşu ülkeleri etkilemektedir. Bu etkiyle nasıl başa çıkılacağına ve buna nasıl tepki verileceği kararına karar vermedeki temel faktörlerden biri ekonomidir. Bu bizi, Rusya-Ukrayna Savaşı'na Türkiye'nin verdiği tepkiye götürüyor; bu, çeşitli anlaşmalarda da kendini gösteriyor; bunlardan en önemlisi, Rusya ile Türkiye arasındaki gaz anlaşması. Bu tezin temel amacı, Türk-Rus gaz anlaşmasına ışık tutmak, onu jeopolitik teoriye göre analiz etmek ve anlaşmanın ekonomik açıdan objektif bir anlayışına ulaşmak için artılarını ve eksilerini incelemektir. Anlaşma bir yandan Türkiye ekonomisini gaz alanında odak noktası olmaya itecek olumlu nitelikler taşıyor. Öte yandan Türkiye ekonomisine olumlu etki yapmasını engelleyen kötü yönleri de içeriyor. Bu faktörler incelendikten sonra Türkiye ekonomisinin karşılaştığı zorlukların aşılmasına yardımcı olacak öneri ve yönlendirmeleri belirleyebileceğiz. Bu tezin savaşın başladığı 24 Şubat 2022 tarihinden 01 Eylül 2023 tarihine kadar olan süreyi kapsadığını da belirtmekte fayda var.
Özet (Çeviri)
The unsophisticated spectator frequently considers the Russian-Ukrainian war as a war between two nations solely. This caricatured picture derives from the difficulties of grasping the depth of the impact of conflicts on adjacent nations in particular and the world in general. In a broad sense, conflict between two countries impacts the entire globe and adjacent countries. One of the key factors in deciding how to handle and react to this impact is economics. This leads us to the Turkish response to the Russian-Ukrainian War, which was manifested in several agreements, the most significant of which was the gas deal between Russia and Türkiye. The main objective of this thesis is to shed light on the Turkish-Russian gas agreement, analyze it according to geopolitical theory, and study its pros and cons to reach an objective understanding of the agreement, in terms of the economy. On the one hand, the agreement has favorable characteristics that drive the Turkish economy ahead to become a focus in the field of gas. On the other hand, it includes bad aspects that inhibit the beneficial impacts on the Turkish economy. After these factors are investigated, we will be able to identify suggestions and guidance that will assist in overcoming the challenges facing the Turkish economy. It is important to mention that this thesis covers the time from the beginning of the war on 24 February 2022 until 01 September 2023.