Sağlık çalışanlarının HIV(+) bireylere karşı tutumu
Healthcare workers' attitudes towards people living with HIV
  1. Tez No: 893773
  2. Yazar: MEHMET SİNAN SARIÇİÇEK
  3. Danışmanlar: UZMAN ÖZGE TUNCER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Bozyaka Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Amaç: Bu çalışmada sağlık çalışanlarının HIV(+) bireylere karşı tutum ve davranışlarını saptamak ve diğer değişkenlerle olan ilişkisini değerlendirmek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışma tek merkezli, ulusal, kesitsel, prospektif, analitik anket çalışmasıdır. Çalışmaya İzmir Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışan 404 sağlık personeli (doktor ve hemşire) dâhil edilmiştir. Çalışma, sağlık personellerine yüz yüze ve online anket uygulanarak yapılmıştır. Katılımcılara sosyodemografik veri formu ve AIDS Tutum Ölçeği(ATÖ) uygulanmıştır. Sonuçlar IBM SPSS Statistics 24.0 istatistik programı ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of that research is to determine healthcare workers' attitudes and behaviours towards people living with HIV (PLWH) and to find relations between variables and these attitudes. Material and Method: The study was designed as a single centred, national, cross sectional, prospective, analytic survey study. Healthcare workers (doctors and nurses) in Izmir Bozyaka Training and Research Hospital were included to this study. The study was performed as a face to face and online survey. Sociodemographic data form and AIDS Attitude Scale (AAS) were applied to the participants. Results were analysed with IBM SPSS Statistics 24.0 programme.