Evli erkeklerde aile içi şiddete yönelik tutumlar ile aile huzurunun incelenmesi
Examining married men's attitudes towards domestic violence and family peace
- Tez No: 893778
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLARA USTABAŞI GÜNDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Aile Planlaması, Sosyal Hizmet, Family Planning, Social Work
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Aile Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Aile içi şiddet, birey ve toplum refahı üzerinde yıkıcı etkileri olan sosyal bir sorundur. Sağlıklı bir aile ortamının kurulabilmesi için aile refahını olumsuz etkileyen aile içi şiddet ile mücadele ve aile huzurunun korunabilmesine yönelik stratejilere ihtiyaç duyulmaktadır. Konuyla ilgili farklı aile üyelerini odağına alan çalışmalar sınırlıdır. Bu nedenle evli erkekler özelinde aile içi şiddet tutumları ile aile huzuru arasındaki ilişkiyi anlamak, aile içi şiddetle mücadelede etkili stratejiler geliştirmede ve aile refahını desteklemede kritik öneme sahiptir. Evli erkeklerin aile içi şiddete yönelik tutumları ile aile huzuru arasındaki ilişkiyi ortaya koymayı amaçlayan bu araştırmada, aile içi şiddet algısını ölçmek için Şahin ve Dişsiz (2009) tarafından geliştirilen Aile İçi Şiddete Yönelik Tutumlar (AİYŞTÖ) katılımcıların aile huzurunu değerlendirmek için Özdemir ve Bakiler (2021) tarafından geliştirilen Aile Huzuru Ölçeği (AHÖ) ile bazı tanımlayıcı sorular kullanılmıştır. Basit rastgele ve amaçlı örnekleme tekniğiyle ulaşılabilir evren kabul edilen Konya'da 406 evli erkekle anket çalışması gerçekleştirilmiştir. Araştırmada evli erkeklerin aile içi şiddet tutumu ile aile huzuru arasında anlamlı bir ilişki olmadığı, ölçeklerin alt boyutları arasında anlamlı ilişkilerin olduğu, evlenme şeklinin aile huzurunda belirleyici bir faktör olduğu, aile içi şiddet tutumunun gelir düzeyi, eğitim düzeyi, evlilik süresi, çocuk sayısı ve dindarlık düzeyi değişkenlerine göre anlamlı farklılıklar gösterdiği öne çıkan bulgulardandır. Sonuç olarak eğitim, aile içi şiddetle mücadele etme ve aile huzurunu korumada kritik öneme sahiptir. Aile refahınına yönelik stratejilerin temelinde aile içi şiddetle mücadele için erkek bireylerle gerçekleştirilen çalışmaların arttırılması, aile dinamiğini güçlendiren danışmanlık ve eğitim faaliyetlerine odaklanılması gerektiği öneriler arasında yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Domestic violence is a social problem with destructive effects on individual and societal well-being. To establish a healthy family environment, strategies are needed to combat domestic violence, which negatively impacts family well-being, and to protect family harmony. Studies focusing on different family members regarding this issue are limited. Therefore, understanding the relationship between attitudes toward domestic violence and family harmony specifically in married men is crucial in developing effective strategies to combat domestic violence and support family well-being. In this research, which aims to reveal the relationship between married men's attitudes toward domestic violence and family harmony, the Attitudes Toward Domestic Violence Scale (AIDVS), developed by Şahin and Dişsiz (2009), was used to measure participants' perception of domestic violence, and the Family Harmony Scale (FHS), developed by Özdemir and Bakiler (2021), was used to evaluate family harmony, along with some descriptive questions. A survey was conducted with 406 married men in Konya, considered the accessible population, using simple random and purposive sampling techniques. Prominent findings include that there is no significant relationship between married men's attitudes toward domestic violence and family harmony, while significant relationships exist between the sub-dimensions of the scales. The form of marriage is a determinant factor in family harmony. Furthermore, attitudes toward domestic violence show significant differences based on variables such as income level, education level, marriage duration, number of children, and level of religiosity. In conclusion, education is of critical importance in combating domestic violence and protecting family harmony. Among the recommendations is the need to increase work with male individuals in combating domestic violence, focusing on counseling and educational activities that strengthen family dynamics as part of strategies aimed at family well-being.