Bir tür ve meslek olarak düğün fotoğrafçılığı
Wedding photography as a type and profession
- Tez No: 893846
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ERKILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Düğün, tarih boyunca neredeyse her toplumda gündelik yaşam rutinleri içinde, toplum içerisindeki en küçük birliktelik olan ailenin kurulmasının bir göstergesi veya kutlaması olarak tanımlanabilir. Coğrafyaya, dini ve ruhani ritüellere, sosyal statüye ve toplumsal normlara göre değişiklikler gösterse de düğün, tüm toplumlarda öncelikle evlilik; sonrasında ise mutluluk, eğlence, güzellik, birliktelik gibi kavramları hatırlatır. Tüm bu özellikleri göz önüne alındığında gerek toplumsal ve kültürel belleğin gerekse düğün sahipleri açısından kişisel ve ailevi belleğin oluşumu bakımından düğün fotoğrafçılığı da düğün ritüelinin ayrılmaz bir parçasıdır. Bu çalışma genelde ticari fotoğrafçılığın özelde ise düğün fotoğrafçılığının ve alt dallarının tanımlanması ve bir meslek olarak toplumun ve düğün fotoğrafının paydaşları olan fotoğrafçılar ve çiftler açısından algılanış biçiminin ortaya çıkarılması amacıyla yola çıkmıştır. Bu bağlamda düğün fotoğrafçılığının tanımı; teknik, sanatsal özelliklerine, diğer fotoğrafçılık türleri ile olan etkileşimine, yıllar içindeki değişimine ve gereksinimlerinin ne olduğuna yoğunlaşılacaktır. Bu araştırma, toplumun“düğün fotoğrafı”ve "düğün fotoğrafçısı'' kavramlarına atfettikleri anlamı ortaya koyacak ve fotoğrafçı ve çiftler arasında bu anlamlandırma üzerinden kıyaslama yapacaktır. Bunu yaparken, çiftler ve profesyonel düğün fotoğrafçıları ile derinlemesine görüşme yapılacak, etnografik gözlem ve birincil ve ikincil kaynakların taranmasını içeren literatür araştırması veri kaynakları olarak kullanılacak ve araştırmacının 12 yıllık profesyonel düğün fotoğrafçılığı deneyimlerinden faydalanılacaktır.
Özet (Çeviri)
Throughout history, marriage can be described as an indicator or celebration of the formation of the smallest whole of society, within the daily routines of life in almost every society. Although geographically, religious and spiritual rituals, social status and social norms vary, marriage reminds all societies of concepts such as first marriage, and then happiness, entertainment, beauty, and communion. In view of all these characteristics, wedding photography is an integral part of the wedding ritual, both in terms of social and cultural memory and the formation of personal and family memory for the wedding holders. The aim of this study is to identify the sub-branches of commercial photography, especially wedding photography and how it is perceived by photographers and couples as a profession, as well as by society and the weddings. In this context, the definition of wedding photography will focus on its technical, artistic characteristics, interaction with other types of photography, changes over the years and what their needs are. This research will reveal the meaning that society attributes to the concepts of“the wedding photographer”and“the photographer of the wedding”, and will compare between the photographer and couples through this definition. In doing so, in-depth interviews with couples and professional wedding photographers, ethnographic observations and scanning of primary and secondary sources will be used as data sources for literature research, and the researcher's 12 years of professional wedding photography experience will be leveraged.