Hentbol erkekler süper lig müsabakalarının farklı parametreler açısından değerlendirilmesi
Evaluation of men's handball super league matches interms of different parameters
  1. Tez No: 1016888
  2. Yazar: ALİ ALTIYAPRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM KESKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sinop Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, Hentbol erkekler süper lig müsabakalarını farklı performans parametreleri açısından değerlendirerek takımların; hücum, savunma, ve oyun temposuna ilişkin farklılıklarını ortaya koymak müsabaka sonuçları üzerindeki etkilerini öğrenmek, müsabakalardaki; 1.periyot ve 2.periyot performansları, mola kullanımı, 7 metre sayısı, 7 metre golü, sarı kart, kırmızı kart, mavi kart ve 2 dakika zaman cezalarının müsabaka üzerindeki farklı parametreler açısından analiz edilmesi ve bu parametrelerin müsabaka sonucu ile olan ilişkilerinin karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesidir. Araştırma örneklemini 2025-2026 hentbol erkekler süper liginde oynanan 26 haftalık 141 müsabaka oluşturmuştur. Sonuç olarak takımların; hücum ve savunma performansları, kaleci performansı, müsabaka esnasındaki teknik ve taktik hatalar, ceza sürelerinin etkisi, müsabakadaki birinci ve ikinci periyot performansları, ev sahibi ve deplasman takım olmanın olumlu ve olumsuz yönleri müsabakaya doğrudan etki etmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to evaluate the men's handball super league matches in terms of different performance parameters, to reveal the differences of the teams in terms of offense, defense, and game tempo, to understand their effects on match results, to analyze the matches in terms of first period and second period performances, time-outs used, 7-meter shots, 7-meter goals, yellow cards, red cards, blue cards, and 2-minute penalties from the perspective of different parameters, and to comparatively evaluate the relationships of these parameters with the match results. The research sample consisted of 141 matches played over 26 weeks in the 2025-2026 men's handball super league. As a result, the teams' offensive and defensive performances, goalkeeper performance, technical and tactical errors during the match, the impact of penalty times, first and second period performances in the match, and the positive and negative aspects of being the home or away team directly affect the match.