Çevreci ve finansal kaygıların yeşil otel olma sürecindeki rolü
The role of environmental and financial concerns in becoming a green hotel
- Tez No: 893877
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIRIM YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm ve Otel İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm ve Otel İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Dünya ekonomisinin ve turizm sektörünün giderek artan bir kapasiteye ulaşması, turistik bölgelere yönelimi arttırmakta ve bu bölgelerde yoğunluğa neden olmaktadır. Turizm bölgelerinde meydana gelen bu yoğunluk sonucunda özellikle kitle turizmi, doğal kaynaklar üzerinde olumsuz etkiler ortaya çıkarmaktadır. Turizmin çevre üzerindeki negatif etkisi kaynakların hızlı ve bilinçsiz tüketildiğini göstermektedir. Sürdürülebilir bir turizm için iyi bir planlama yapılmalı ve böylelikle turizmin çevre üzerindeki olumsuz etkileri minimuma indirilmelidir. Çevresel olumsuzlukları en aza indirmek, işletmelerin toplumsal sorumluluklarının belki de en önemlisidir. İşletmeler bu sorumluluklarını yerine getirebilmek için verdikleri hizmete ilişkin kararlarda çevre konularına duyarlı yaklaşımlar göstermeli ve üretim fonksiyonu ile çevre konularını birlikte değerlendirmelidir. Çevreye olan duyarlılık son yıllarda hızlı biçimde artmaktadır. İşletmeler hem çevreye olan duyarlılıklarını kanıtlamak hem de tüketicilerinin bu yöndeki taleplerini karşılamak amacıyla çevreye duyarlı üretim teknolojileri kullanmaktadırlar. Günümüzde pazarlama yöneticilerinin karşılaşabileceği önemli problemlerden biri, problemlerden biri, ürün yelpazelerini tüketicilerin çevre dostu ürün taleplerine uygun hale getirememeleri ve bu yönde gerekli değişiklikleri yapamamalarıdır. Bu amaçla pazarlama araştırmalarının yapılması, yeni pazarlama stratejilerinin geliştirilmesi ve tüketicilerin, firma ürünlerinin çevre dostu özellikleri hakkında bilgilendirilmesi ve ikna edilmesi gerekmektedir. İşletmelerin yapacakları her türlü faaliyetin çevre boyutunu iş stratejilerine ve uzun vadeli planlarına almaları kaçınılmazdır. Yapılan bu tür çevresel faaliyetler ve yeşil pazarlama, çoğu işletme tarafından dikkate alınmaktadır. Bu çalışmanın amacı, turizmde yeşil pazarlamaya ve yeşil otelciliğe ilişkin literatür açığına katkıda bulunmak ve bu doğrultuda işletmelerin çevreci davranışlarının ticari bir kaygıdan mı yoksa çevresel endişeden mi kaynaklandığını ortaya koymaktır. Bu bağlamda, çalışmamızda nitel araştırma yöntemi kullanılmış olup, görüşme tekniği ile bulgular elde edilmiştir. Türkiye'nin farklı bölgelerinden her sene“Yeşil Anahtar Etiketi”alan 9 otel işletmesinin yetkilileri ile mail ve telefon ile görüşme sağlanmıştır. Araştırma sonucunda, bazı işletmelerin tamamen ticari kaygı gütmesi sonucunda, bulundukları pazarda rakiplerine karşı rekabet üstünlüğü elde etmek amacıyla yeşil otel faaliyetlerine yöneldikleri görülürken, bazı işletmelerin ise hiçbir ticari amaç gütmeden, sadece çevresel sürdürülebilirlik kaygılarına bağlı olarak bu yeşil otel faaliyetlerine yöneldikleri sonuçlara yansımıştır.
Özet (Çeviri)
The increasing capacity of the world economy and the tourism sector increases the tendency towards touristic regions and causes density in these regions. As a result of this density in touristic regions, mass tourism in particular has negative effects on natural resources. The negative impact of tourism on the environment shows that resources are consumed quickly and unconsciously. Good planning should be done for sustainable tourism and thus the negative impacts of tourism on the environment should be minimized. Minimizing environmental negativities is perhaps the most important of the social responsibilities of businesses. In order to fulfill these responsibilities, businesses should show environmentally sensitive approaches in the decisions regarding the services they provide and evaluate environmental issues together with the production function. Environmental sensitivity has been increasing rapidly in recent years. Businesses use environmentally sensitive production technologies both to prove their sensitivity to the environment and to meet the demands of their consumers in this direction. One of the important problems that marketing managers may encounter today is that they cannot adapt their product range to the environmentally friendly product demands of consumers and cannot make the necessary changes in this direction. For this purpose, marketing research should be conducted, new marketing strategies should be developed and consumers should be informed and convinced about the environmentally friendly features of the company's products. It is inevitable for businesses to include the environmental dimension of all their activities in their business strategies and long-term plans. Such environmental activities and green marketing are taken into consideration by most businesses. The aim of this study is to contribute to the literature gap regarding green marketing and green hotel management in tourism and to reveal whether the environmentally friendly behaviors of businesses stem from commercial concerns or environmental concerns. In this context, the qualitative research method was used in our study and the findings were obtained through interview technique. The authorities of 9 hotel businesses that receive the“Green Key Label”every year from different regions of Turkey were interviewed via e-mail and telephone. As a result of the research, it was observed that some businesses turned to green hotel activities in order to gain competitive advantage over their competitors in their markets as a result of purely commercial concerns, while some businesses turned to these green hotel activities only due to environmental sustainability concerns, without any commercial purpose.