Yeşil finansman ürünlerine olan talebin değerlendirilmesi: Aydın'da sanayi işletmeleri üzerine bir araştırma
Evaluation of the demand for green finance products: A research on industrial enterprises in Aydin
  1. Tez No: 893882
  2. Yazar: İLAYDA SARI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLŞAH SEZEN AKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, İşletme, Energy, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme, Muhasebe ve Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Günümüzde insanların artış gösteren ihtiyaçları doğrultusunda sanayi bölgesi firmalarının bu ihtiyaçlara karşı artan üretim girdileri doğal kaynakların hızlı ve sorumsuzca tüketilmesine neden olmuştur. İnsanoğlunun artan üretim tüketim döngüsüne bağlı olarak gerçekleşen doğa tahribatı sonucu iklim değişikliği meydana gelmektedir. Bu doğa çöküşü ilk önce kendi ülkelerimizde sonra tüm dünyanın en önemli konusu haline gelmektedir. Dünya genelinde insan faaliyetlerinden kaynaklanan çevresel riskleri belirlemek, ölçmek, azaltmak ve engellemek için çeşitli fikirler üretilmekte ve uygulanma çabaları üzerine çalışılmaktadır. Türkiye de bankacılık sektörü faaliyetleri açısından bakacak olursak, çevresel açıdan sürdürülebilir ve sosyal açıdan sorumlu yatırımları teşvik etmek için ekonomik kalkınma ve çevre koruma arasında aracı bir rol oynamaktadır. Yeşil bankacılık bu tür alanlarda karbon emisyonu ve karbon ayak izinin azaltılmasına yardımcı olacak bankacılık faaliyetlerin ifade eder. Çevreyi koruma, iklim değişikliği ve sürdürülebilir kalkınmaya yönelik artan küresel endişeler ile birlikte, politika yapıcılar ve araştırmacılar son zamanlarda yeşil finansmana odaklanmaktadır. Bu alanda yaptığımız çalışmada sanayi firmalarının sürdürülebilirlik kavramı, yeşil finans bilgi düzeyi ve yeşil finans ürünlerini hakkında bilgi düzeylerini inceleyeceğiz. Bu çalışmanın amacı, Aydın sanayi bölgesi üretici firmalarının sürdürülebilirlik, yeşil yatırım, yeşil finans ve yeşil finans ürünleri üzerindeki bilgi, birikim ve düşünceleri öğrenilmek istenmektedir. Araştırma, Aydın ili ve ilçelerinde bulunan organize sanayi bölgesinde faaliyet göstermekte olan çeşitli imalat sektörü firmalarını kapsamaktadır. Araştırma sürecinde bölgede bulunan imalat firmalarına ulaşılmıştır. Çalışma verileri yüz yüze mülakat çalışması ile toplanmış, mülakat soru formu literatüre dayanılarak araştırmacı tarafından hazırlanmıştır. Soru formu sanayi firmaları ile ilgili demografik veriler, sürdürülebilirlik, yeşil yatırımlar yeşil finans ve yeşil finans ürünleri bilgi düzeylerini ölçmeyi hedefleyen 22 sorudan oluşmaktadır. Mevcut çalışma çerçevesinde öncelikli olarak yapılan görüşmeler dokümantte edilmiş ve Microsoft Word dosyasına aktarılmıştır. Ardından MaxQda 2024 Pro programı aracılığıyla her bir görüşme okunarak katılımcıların sıklıkla değindiği bağlamlardan kodlar oluşturulmuştur. Kod oluşturma sürecinin tamamlanması sonrasında ise birbiriyle ilişkili olduğu düşünülen kodlar daha üst kategorilere atanmış ve benzer süreç bu kategoriler için de oluşturularak ana temalar meydana getirilmiştir. Böylece tema kategori ve kod süreci tamamlanmıştır. Çalışma sonucunda katılımcı firmaların sürdürülebilirlik, doğal kaynakların korunması, çevre dostu uygulamalar, yenilenebilir enerji kullanımı ve atık yönetimi gibi çeşitli alanlarla ilgili oldukları görülmektedir. Ancak, bu süreçte karşılaşılan ekonomik belirsizlikler, kaynakların tükenmesi ve dışa bağımlılık gibi zorluklar firmaları düşündürmektedir. Firmalar için sürdürülebilirlik uygulamaları, maliyetlerin azaltılması ve verimliliğin artırılması gibi önemli ekonomik faydalar sağlamaktadır. Yeşil finans ve yenilenebilir enerji projeleri, firmaların sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşmalarında kritik bir rol oynamaktadır. Ancak, yeşil finans kavramının firmalar arasında yeterince bilinmemesi ve bu konuda bilgi eksikliğinin bulunması, sürdürülebilirlik projelerinin finansmanında zorluklar yaratmaktadır.
Özet (Çeviri)
Today, in line with the increasing needs of people, the increasing production inputs of industrial zone companies to meet these needs have led to rapid and irresponsible consumption of natural resources. Climate change occurs as a result of nature destruction due to the increasing production and consumption cycle of human beings. This collapse of nature is becoming the most important issue first in our own countries and then in the whole world. Various ideas are being produced and implementation efforts are being made to identify, measure, reduce and prevent environmental risks arising from human activities around the world. If we look at the banking sector activities in Turkey, it plays an intermediary role between economic development and environmental protection to promote environmentally sustainable and socially responsible investments. Green banking refers to banking activities that will help reduce carbon emissions and carbon footprint in such areas. With increasing global concerns about environmental protection, climate change and sustainable development, policymakers and researchers have recently been focusing on green financing. In our study in this field, we will examine the knowledge levels of industrial companies about the concept of sustainability, green finance knowledge and green finance products. The aim of this study is to learn the knowledge, experience and thoughts of Aydın industrial zone manufacturer companies on sustainability, green investment, green finance and green finance products. The research covers various manufacturing sector companies operating in the organized industrial zone in Aydın province and its districts. During the research process, manufacturing companies in the region were reached. Study data were collected through face-to-face interviews, and the interview questionnaire was prepared by the researcher based on the literature. The questionnaire consists of 22 questions aiming to measure the knowledge levels of demographic data, sustainability, green investments, green finance and green finance products regarding industrial companies. Within the framework of the current study, primarily the interviews were documented and transferred to a Microsoft Word file. Then, each interview was read through the MaxQda 2024 Pro program and codes were created from the contexts frequently mentioned by the participants. After the code creation process was completed, codes that were thought to be related to each other were assigned to higher categories and a similar process was created for these categories, creating main themes. Thus, the theme category and code process has been completed. As a result of the study, it is seen that the participating companies are interested in various areas such as sustainability, protection of natural resources, environmentally friendly practices, use of renewable energy and waste management. However, difficulties such as economic uncertainties, resource depletion and foreign dependency encountered in this process make companies think. For companies, sustainability practices provide significant economic benefits such as reducing costs and increasing efficiency. Green finance and renewable energy projects play a critical role in helping companies achieve their sustainability goals. However, the fact that the concept of green finance is not well known among companies and the lack of information on this subject creates difficulties in financing sustainability projects.