Kimya öğretmen adaylarının maddenin halleri konusundaki konuya özgü pedagojik alan bilgisi incelenmesi
Nvestigation of pre-service chemistry teachers'topic-specific pedagogical content knowledge onthe states of matter
  1. Tez No: 980748
  2. Yazar: CENNET ÖZGE ÖZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNEM GENÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, kimya öğretmen adaylarının maddenin halleri konusundaki konuya özgü pedagojik alan bilgilerini (KÖ-PAB) incelemektir. Çalışma, nitel araştırma yaklaşımlarından durum çalışması deseni ile yürütülmüştür. Çalışma grubunu, 2024-2025 eğitim-öğretim yılı bahar döneminde Ankara'daki bir devlet üniversitesinin eğitim fakültesinin kimya öğretmenliği programının 3. sınıfında öğrenim görmekte olan 19 kimya öğretmen adayı oluşturmaktadır. Veri toplama sürecinde araştırmacı tarafından geliştirilen KÖ-PAB Testi, içerik gösterimi ve yarı yapılandırılmış odak grup görüşme formu kullanılmıştır. Toplanan veriler içerik analizi yöntemiyle analiz edilmiş, analiz sürecinde Mavhunga ve Rollnick (2013) tarafından geliştirilen dört düzeyli rubrikten yararlanılmıştır. Çalışmanın sonucunda katılımcıların KÖ-PAB'ın beş bileşeni (Öğrenci Ön Bilgisi, Öğretim Programının Önemi, Temsiller, Öğrenmeyi ve Öğretmeyi Zorlaştıran Noktalar, Kavramsal Öğretim Stratejileri) açısından çoğunlukla temel düzeyde bilgiye sahip oldukları tespit edilmiştir. Katılımcıların KÖ-PAB'larının hiçbirinde örnek olacak nitelikte düzeye ulaşılmamış, yalnızca sınırlı sayıda katılımcının bilgisinin bazı bileşenlerde yeterli düzeyde olduğu belirlenmiştir. Bu çalışmada katılımcıların KÖ-PAB bileşenlerinde genellikle orta düzeyde bilgiye sahip oldukları, ancak bu bilgilerin henüz ileri düzeylere ulaşmadığı tespit edilmiştir. Ayrıca çalışmanın sonuçları, katılımcıların bileşenler arası derinlemesine etkileşim kurmakta zorlandıklarını ve KÖ-PAB'larının henüz gelişim sürecinde olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the topic-specific pedagogical content knowledge (TSPCK) of pre-service chemistry teachers on the topic of states of matter. The study was conducted using a case study design, which is a qualitative research approach. The study group consisted of 19 third-year pre-service chemistry teachers enrolled in the chemistry teacher education program at the faculty of education of a public university in Ankara during the spring semester of the 2024–2025 academic year. In the data collection process, a TSPCK Test developed by the researcher, content representations, and a semistructured focus group interview form were utilized. The data were analyzed using content analysis, and a four-level rubric developed by Mavhunga and Rollnick (2013) was employed in the analysis process. The results revealed that the participants mostly possessed basic-level knowledge across the five components of TSPCK (Learner Prior Knowledge, Curricular Saliency, Representations, What is Difficult to Teach and Learn, and Conceptual Teaching Strategies). None of the participants reached the exemplary level of knowledge in any component, and only a limited number of participants demonstrated sufficient level of knowledge in certain components. Overall, it was found that participants generally possessed moderate levels of knowledge in the components of TSPCK; however, this knowledge had not yet progressed to advanced levels. Furthermore, the results indicated that the participants had difficulty establishing in-depth interactions among the components, and that the development of their TSPCK was still ongoing.