ISO-9000 kalite güvence sistemi ve uluslararası pazarlama açısından önemi (Ege bölgesi çapında bir araştırma)
ISO-9000 quality assurance system and its importance according to international marketing (A survey among Aegean region)
- Tez No: 89391
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İKBAL AKSULU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
ÖZET öncelikle uluslararası pazarlamanın ne olduğu ve bununla ilgili temel ilkeler açıklanmış, uluslararası pazarlama konusunda önem verilmesi gereken hususlara yer verilmiş, uluslararası pazar araştırmaları yaparken dikkat edilmesi gereken konular üzerinde durulmuştur. Ardından, ISO - 9000 Kalite Güvence Sistemi'nin ne olduğu kısaca anlatıldıktan sonra, sistemin esas elemanları olan ISO - 9001, ISO - 9002, ISO - 9003 serisi standartlar açıklanmıştır. Bu arada, firmaların belgelendirme öncesi ve sonrası karşılaştıkları sorunlara da değinilmiştir. Firmaların, neden belgelendirmeyi amaçladıkları ve belgelendirmeden sonra elde ettikleri faydalar sıralanmıştır. ISO - 9000 Kalite Güvence Sistemi'nin uluslararası pazarlama açısından önemi anlatıldıktan sonra tüm bu teorik bilgiler Ege Bölgesi'ni kapsayan bir araştırma ile uygulama çalışması haline getirilmiştir. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Firstly, it is explained what the international marketing and what the fundamentals relative to it is. Also, the important points subject to international marketing phenomenon are described and the remarkable subjects about the international market research is stated. Then, a brief explanation about ISO - 9000 Quality Assurance System is given. The main elements of the system which are ISO - 9001, ISO - 9002, ISO - 9003 standard series are introduced in details. By the way, it is talked about the problems of the companies faced before get certified and after. It is stated about the reasons for seeking of the certification and also the benefits received. After explaining the importance of ISO - 9000 Quality Assurance System on international marketing, all these theoretical knowledge brought up to a practical work with a survey among the companies in Aegean Region.