Vergi uyuşmazlıklarının çözümünde idarenin etkinliği (Türkiye örneği)
The Efficiency of tax administration in the solution of tax conflicts (The Turkish case)
- Tez No: 89392
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TOSUNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Hukuk, Economics, Law
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mali Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
V TEZ KONUSU: Vergi Uyuşmazlıklarının Çözümünde idarenin Etkinliği (Türkiye Örneği) ÖZET Vergi uyuşmazlığı mükellef ve idare arasında vergi hukuku uygulamaları sırasında ortaya çıkan bir durumdur. Vergi uyuşmazlıklarının çözümünün uzun süre devam etmesi vergi idaresini de, mükellefi de olumsuz yönde etkilemektedir. Dolayısıyla vergi idaresi tahsilatı zamanında yapamayıp, vergi kaybına uğramakta, mükellef ise, para ile birlikte zaman kaybetmektedir. Vergi uyuşmazlıklarımdan yolla veya yargısal yolla olmak üzere iki şekilde çözümlenir. Mükellef ya da idare,uyuşmazlığın öncelikle idari aşamada çözümlenmesi yoluna gitmekte,şayet anlaşma sağlanamamışsa olay yargıya intikal ettirilmektedir.“Vergi uyuşmazlıklarının çözümünde idarenin etkinliği (Türkiye Örneği)”konulu bu tezimizin;Birinci bölümünde“Vergi Uyuşmazlıkları ve Uyuşmazlıkların Çözümüne Genel Bakış”konusu etrafında ayrıntılı bilgi verilmiş olup, Türkiye'de ve bazı Avrupa Ülkeleri ve ABD'de konu hakkındaki uygulamalar anlatılmıştır. İkinci bölümde ise“Vergi Uyuşmazlıklarının Çözüm Yolları ve İdari Yargı İçerisindeki Yeri”anlatılmış olup, özellikle idari yapı içerisinde çok önemli yer tutan“Uzlaşma”müessesesi üzerinde durulmuştur. Tezimizin üçüncü ve de konuyu ortaya koyması açısından en önemli bölümünde ise, vergi uyuşmazlıklarının çözümünde idarenin etkinliği ele alınmıştır. Son beş yıl içerisindeki etkinliğin değerlendirilmesi tablolarla açıklanmaya çalışılmıştır. Bu çalışmayla birlikte vergi idaresinin mevcut yapı içerisindeki konumu ve konuyla ilgili yasa ve gerekli idari düzenlemelerden örnekler sunulmaya çalışılmıştır. Öncelikle idari yapı içerisinde bir yeniden yapılanma projesi hayata geçirilememiş ve sonuç olarak da mevcut yasa ya da yasal düzenlemelerden idarenin etkinliği sağlanamamış ya da etkinliğin artırılması başanlamamıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Tax conflict is a situation which appears during tax-law operations between tax-payers and administrations.Paying a long time for solving tax conflicts affects not only tax office but also tax payer negatively.Because of collecting the taxes late ^ tax offices make a lot of loss whereas tax payers lose their money and time. Tax conflicts can be solved in two ways; judical and administrative.The administration and the tax payer try to solve tax -conflict administratively at the first time.If they don't reach an agreement, they apply the cort for the solution. «The activity of administration at solving tax conflicts.» is the theme of our thesis At first part of this thesis., Detailed information has been given about «Tax conflicts and A survey on the solution of these conflicts.»ln addition - Some examples about this subject from USA and various Europian countries have been given.At second part of this thesis «The methods for solving tax conflicts and the situation of these methods at judical process » has been explained.In particular the subject of «agreement», which has an important situation in administrative process, has been explained. At the third part of our thesis, which is the most important part for explaningthe subject, the activity of administration at solving the conflicts has been discussed and the evaluation of five yeared activity has been explained with tables. With this thesis, the situation of tax administration in present configuration and some examples from related laws and necessary administrative regulations have been tried to explain. Taking precedence, a reorganisation project in administrative unit has not been made. As a result, with present laws or judical regulations the administration could not have enouhg activity.In adition the effciency of the administration couldn't have been increased..