Dokuz Eylül ve İnönü Üniversiteleri eğitim fakültelerinde örgütsel iklim
The Organizational climate in Dokuz Eylül and İnönü Universityes faculties of education
- Tez No: 89393
- Danışmanlar: PROF. DR. REŞİDE KABADAYI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
ÖZET Bu araştırmada, Dokuz Eylül ve İnönü Üniversiteleri Eğitim Fakültelerinde görev yapan öğretim elemanlarının görüşlerinden yararlanarak, bu fakültelerdeki örgütsel iklimin ve alt boyutlarının yeterlik derecelerinin neler olduğu saptanmaya çalışılmıştır. Bu derecelerin, fakültelere, öğretim elemanlarının bireysel özellikleri ile öğretim yüklerinin özelliklerine göre önemli farklılık gösterip göstermediği incelenmiştir. Araştırma ile öğretim elemanlarının davranışlarını anlayarak eğitim fakültelerinde daha iyi bir örgütsel sağlığa ulaşma ve verimli bir yönetim sürecinin oluşturulmasına katkıda bulunma amaçlanmıştır. Genel tarama modelindeki bu araştırmada, Dokuz Eylül ve İnönü Üniversiteleri Eğitim Fakültelerinde görev yapan tüm öğretim elemanları araştırma kapsamına alınmıştır. Bu fakültelerde görev yapan toplam 222 öğretim elemanın 157' si Buca Eğitim Fakültesi' nde, 65' i İnönü Eğitim Fakültesi' nde çalışmakta olup, 110'u öğretim üyesi, 112' si ise öğretim yardımcısı olarak görev yapmaktadır. Araştırmada, veri toplama aracı olarak, Eğitim Fakültesi Öğretim Elemanlarının Bireysel Özellikleri Anketi ile Eğitim Fakültelerinde Örgütsel İkilimin Yeterlik Derecesi Anketi kullanılmıştır. Bu araştırmaya göre: l.Öğretim elemanları görev yaptıkları fakültelerin örgütsel iklimini“orta”derecede (5c=2.70) yeterli olarak görmektedirler. 2.Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi ile İnönü Üniversitesi Eğitim Fakültesi arasında örgütsel iklimin yeterlik derecesi bakımından önemli bir fark bulunmamaktadır. 3.Örgütsel iklimin alt boyutlarından“Örgütsel amaçlara ulaşma”,“iletişim”,“yöneticilerin nitelikleri”,“demokratiklik”,“yükselme ve gelişme olanakları”“disiplin”,“fiziksel koşullar”,“ücret durumu”ve“örgütsel görüntü”alt boyutlarında Buca Eğitim Fakültesi ile İnönü Eğitim Fakültesi arasında önemli farklılıklar bulunmaktadır. IV4.Öğretim elemanlarının algıladıkları örgütsel iklimin yeterlik dereceleri onların; (a) cinsiyetine, (b) yöneticilik ve (c) lisansüstü düzeydeki ders görevine göre önemli farklılık göstermektedir. 5. Öğretim elemanlarının algıladıkları örgütsel iklimin yeterlik dereceleri onların; (a) bulundukları yaş grubuna, (b) unvanlarına, (c) öğretim üyesi olup olmadıklarına, (ç) unvanlarına karşılık gelen kadrolarda çalışma durumlarına, (d) görev yaptıkları bölüme, (e) çalıştıkları alana ve (f) lisansüstü düzeyde danışmanlık görevlerine göre önemli farklılık göstermemektedir. V
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this research made in the Dokuz Eylül University and inönü University at the Faculty of Education, the working lecturers' thoughts were used for understanding the organizational climate and qualification level. And the difference were searched according to the teaching duty, individual character iztics Understanding the research and the teaching teams behaviour will be helpful to reach a better organisation and reproductive administration procedure. The general examination model is including all the teaching and the research teams in the Dokuz Eylül and İnönü Universities. There are totally 222 lecturers, 157 of them working in Buca Faculty of Education and 65 of them working in inönü Faculty of Education, 110 of them are lecturers and 112 of them assistant lecturers. In the research two questionnaire, the education faculty teaching staffs individual characteristics and organizational climate sufficiency were used. According to this research: l.The teaching staff perceive the organizational climate of working in medium level (x=2.70). 2.There is not significant difference between the Dokuz Eylül University Buca Faculty of Education and the inönü University Faculty of Education concerning organizational climate sufficiency. 3.There are significant differences between the Buca Faculty of Education and the inönü Faculty of Education in the sub subjects, like reaching the organizational aims, communication, the characteristics of the administrators democraticity the opportunities of progressing and rising, the discipline, the physical states, the condition of salary and the organizational view. 4.The qualification level of organizational climate that are got by the teaching staff shows significant differences depending on their; (a)gender, (b)administrative status, c)duty in the post graduation program. 5.The organisational climate qualification levels of the teaching staff not show significant differences based an; (a)their age group, (b)their being lecturer or not a lecturer, (d)their working department, (e) working field and (f) their advisoryduty in post graduate level. VI