Ergenlik döneminde ses problemleri
Voice problems during adolescence
  1. Tez No: 89394
  2. Yazar: SÜREYYA POLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. MÜFİT BAYRAŞA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZET Bu araştırmada ergenlik dönemindeki doğal değişimlere paralel olarak, ses telleri ve bunlara bağlı olan kaslardaki gelişimlerle ortaya çıkabilecek ses problemleri üzerinde duruldu. Bu problemler saptanıp sınıflandırıldı ve konuyla ilgili öneriler sunuldu. Yapılan çalışmalarda cinsiyet farklılıkları göz önünde bulundurularak her iki cinsiyette ne tür farklılıklar yaşadığı belirlendi. Ses problemlerinin giderilmesi için ergenlik döneminde çocukların, Rehberlik ve Danışma Bölümleriyle Foniatri uzmanlarınca işbirliği yapılarak yönlendirilmesi gereğine dikkat çekildi. Ergenlik dönemindeki ses problemlerinin aşılmasında okul, aile ve ses eğitimcilerinin koordineli bir şekilde çalışmaları gerektiği vurgulandı ve ne tür ses egzersizlerinin yapılabileceği belirlendi. Bu bulgular ışığında erkek ve kız ergenlerin ses çalışmalarını ihmal etmemeleri, ancak bunu yaparken doğru tekniklerle ve sınırlı sürelerle çalışmaları sonucuna varıldı. Özellikle de erkek ergenlerin bu dönemi daha sıkıntılı geçirmeleri yüzünden onlara daha duyarlı yaklaşılması gerektiği vurgulandı. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study voice problems which voice cord and muscles cause were identified considering the changes during adolescense. After identifying the voice problems, they were classified and related implications offered. In the study, gender differences were also taken into consideration during adolescense and its reflection on voice. Children who suffer from voice problems were suggested to be taken under control of Guide and Consulting Departments in order to overcome the difficulties and problems. It was emphasized that cooparation between school family and voice experts should be built up; especially during adolescense and that what kind of voice exercises should be done was also given as an example. Findings proved that -boy and girl- teenagers shouldn't neglect voice exercises and should go on their studies taking time limit and proper technique. Especially boys should be handled much more carefully as they have more problems than girls do.