The importance of psychiatric medication history: The Role of trait worry in the startle reflex to threat
Tehdide karşı irkilme refleksi üzerinde sürekli endişenin rolünde psikolojik ilaç geçmişinin önemi
  1. Tez No: 893945
  2. Yazar: BAHİRE BÜŞRA TEMUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ROBERT WILLIAM BOOTH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Endişe, olumsuz yüklü“ya olursa”senaryolarını içeren, kontrol edilemeyen, ısrarcı bir düşünce kalıbıdır. Endişe, gelecekteki olaylara ilişkin artan beklenti olarak kavram- sallaştırılmaktadır. Ancak, endişenin tehdit beklentisi ve belirsizlik karşısındaki işlevine ilişkin psikofizyolojik çalışmalar tutarsız bulgular ortaya koymuş ve sonuçları açıklayabilecek ek değişkenlerin incelenmesinin önemini artırmıştır. Bu çalışmada, sürekli endişe ile farklı derecelerdeki tehditlere karşı irkilme refleksleri arasındaki ilişkide psikiyatrik ilaç geçmişinin düzenleyici rolü araştırılmıştır. Bu çalışmada, üniversite öğrencileri (n = 65) kesin tehditler (%100 elektrik şoku ihtimali), belirsiz tehditler (%20 elektrik şoku ihtimali), ve güvenli durumlardan oluşan ve işitmeye dayalı irkilme reflekslerini ölçen Tehdit Olasılığı Görevini tamamladılar. Sürekli endişe, Penn State Endişe Ölçeği (PSWQ) kullanılarak ölçülmüş ve katılımcılar- dan psikiyatrik ilaç geçmişi öz bildirim yolu ile toplanmıştır. Çok düzeyli analiz sonucunda, tehdit durumlarının ana etkisini, psikiyatrik ilaç geçmişi ile tehdit du- rumları arasında iki yönlü etkileşimi ve sürekli endişe, tehdit durumları ve psikiya- trik aracılık geçmişi arasında üç yönlü etkileşim bulunmuştur. Daha yüksek endişe puanları, özellikle psikiyatrik ilaç geçmişi olan bireyler arasında belirsiz tehditlere karşı azalmış bir irkilme refleksi ile ilişkilidir, böylece psikiyatrik ilaç geçmişi olan yüksek endişeli katılımcılar artık belirsiz tehditlere karşı belirli tehditlerden daha fa- zla irkilmemiştir. Bulgularımız, endişe duyan bireylerin belirsizlikle başa çıkmakta güçlük çektiğini gösteren önceki çalışmalarla uyumludur. Bu çalışma, endişenin be- lirsiz tehdit beklentisi üzerindeki işlevi hakkındaki bilgilerimizi katılımcıların klinik özelliklerini de hesaba katarak genişletmiştir.
Özet (Çeviri)
Worry is an uncontrollable, persistent thinking pattern involving negatively loaded“what if”scenarios. Worry is conceptualized as heightened anticipation of future events. However, psychophysiological studies of worry regarding its function in the face of threat anticipation and uncertainty have indicated inconsistent findings, rais- ing the importance of studying additional variables that might explain the results. This study investigated the role of psychiatric medication history in the associ- ation between trait worry and startle reflexes to different degrees of threats. In the current study, university students (n = 65) completed the Threat Probability Task (TPT), which manipulates the occurrence of probability while featuring certain threats (100% chance of electric shock), uncertain threats (20% chance of electric shock), safety conditions, and startle reflexes measured with auditory probes. Self- reported worry tendency was measured using the Penn State Worry Questionnaire (PSWQ), and we collected psychiatric medication history via self-report. Multi-level analysis showed the main effect of threat conditions, a two-way interaction between psychiatric medication history and threat conditions, and a three-way interaction between trait worry, threat conditions, and psychiatric mediation history. Higher worry scores are associated with a blunted startle reflex to uncertain threats, partic- ularly among individuals with a history of psychiatric medication, so that high-worry participants with a history of psychiatric medication did not startle more to uncer- tain threats than certain threats anymore. Our findings are in line with previous studies indicating that individuals who worry have difficulty coping with uncertainty. This study expanded our knowledge regarding the function of worry in uncertain threat anticipation, considering the clinically relevant participant characteristics.