Birincil baş ağrısı epizodik migren olan ilaç aşırı kullanım baş ağrısı hastaları ile epizodik migrenli hastaların madde bağımlılık eğilimi, ruhsal belirtiler ve kişilik özellikleri açısından karşılaştırılması
Comparison of drug overuse headache patients with primary headache episodic migraine and patients with episodic migraine in terms of substance abuse tendency, psychological symptoms and personality traits
- Tez No: 952881
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN TUĞRUL ATASOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Amaç: Bu çalışmanın temel amacı, primer baş ağrısı migren olan hastalarda ilaç aşırı kullanım baş ağrısının (İAKB) oluşumunda risk faktörü olabilecek madde kullanım eğilimi, psikiyatrik hastalıklar ve kişilik özelliklerinin rolü olup olmadığını araştırmaktır. Gereç ve yöntem: Çalışmaya Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Hastanesi Nöroloji Polikliniği'ne başvuran 71 epizodik migren (EM) ve 52 İAKB tanılı toplam 123 hasta dahil edilmiştir. Hastalardan demografik veriler toplanmış ve Madde Kullanım Eğilimi Ölçeği (MKEÖ), Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ), Beck Anksiyete Ölçeği (BAÖ), Ruhsal Belirti Tarama Testi (SCL-90-R), Büyük Beş Faktörlü Kişilik Testi (BBKT) ve Üst Biliş Ölçeği-30 (ÜBÖ-30) uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS 26.0 programı kullanılarak istatistiksel olarak analiz edilmiştir. Bulgular: İAKB grubunda EM grubuna göre, erkek cinsiyet oranı ve evli/çocuk sahibi olma oranları, kilonun fazla olması, sigara kullanımı daha yüksektir. MKEÖ'ye göre, İAKB grubunda madde kullanım eğilimi anlamlı derecede yüksektir. MKEÖ ile BDÖ ve BAÖ arasında anlamlı pozitif korelasyonlar mevcuttur. Psikiyatrik hastalık öyküsü açısından iki grup arasında anlamlı bir fark saptanmazken, SCL-90-R Genel Semptom İndeksi'nde İAKB grubunun psikiyatrik hastalık riskinin daha yüksek olduğu bulunmuştur. Kişilik özelliklerinde BBKT sonuçlarına göre iki grup arasında anlamlı bir fark gözlenmezken, ÜBÖ-30'un“düşünceleri kontrol ihtiyacı”alt grubunda İAKB grubunda anlamlı derecede yüksek puanlar saptanmıştır. Sonuçlar: Bu çalışma, EM ve İAKB hastaları arasında demografik özellikler, ağrının sıklığı ve süresi, madde kullanım eğilimi ve üst bilişsel süreçler açısından önemli farklılıklar olduğunu ortaya koymuştur. Özellikle İAKB hastalarında madde kullanım ölçeği EM grubuna göre anlamlı derecede yüksek bulunmuştur. Ayrıca bulgularımıza göre İAKB grubunda daha yüksek oranda saptanan yüksek vücut kitle indeksi (VKİ), erkek cinsiyet, sigara kullanımı, evli ve çocuklu olma ve çalışmıyor olma gibi faktörlerin, migrenin İAKB'ye dönüşümünde rol oynayabileceği öngörülebilir. Çalışmamız bu etkenlerden bir ya da daha fazlası olan EM hastalarında MKEÖ puanı yüksek ise bu hastalarda analjezik kullanımının sınırlandırılması ve yakın takibinin önleyici olabileceği ve tedavi sürecinde psikolojik ve davranışsal müdahalelerin önemini vurgulamaktadır. İAKB tanılı hastalarda aşırı analjezik kullanım döngüsünün kırılması kritik olup, GON blokajı gibi minimal invaziv terapiler ve sigara bırakma danışmanlığı gibi multidisipliner yaklaşımların etkinliğinin artırılması gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The primary aim of this study is to investigate whether substance use tendency, psychiatric disorders, and personality traits play a role as risk factors in the development of medication-overuse headache (MOH) among patients with primary headache, specifically migraine. Materials and Methods: A total of 123 patients, including 71 with episodic migraine (EM) and 52 diagnosed with MOH, who applied to the Neurology Outpatient Clinic of Zonguldak Bülent Ecevit University Hospital, were included in the study. Demographic data were collected from the patients, and the Substance Use Tendency Scale (SUTS), Beck Depression Inventory (BDI), Beck Anxiety Inventory (BAI), Symptom Checklist-90-R (SCL-90-R), Big Five Personality Test (BFPT), and Metacognitions Questionnaire-30 (MCQ-30) were administered. The collected data were statistically analyzed using SPSS version 26.0. Findings: Compared to the EM group, the MOH group had a higher proportion of males, individuals who were married/had children, those who were overweight, and those who smoked. According to the SUTS, the tendency for substance use was significantly higher in the MOH group. Significant positive correlations were found between SUTS and the BDI and BAI. While no significant difference was observed between the two groups in terms of psychiatric disorder history, the MOH group showed a higher risk of psychiatric disorders according to the Global Severity Index of the SCL-90-R. Although no significant difference was found between the groups in personality traits based on the BFPT results, significantly higher scores were observed in the“need to control thoughts”subscale of the MCQ-30 in the MOH group. Discussion: This study revealed significant differences between EM and MOH patients in terms of demographic characteristics, pain frequency and duration, substance use tendency, and metacognitive processes. The SUTS was significantly higher in the MOH group compared to the EM group. According to our findings, factors such as higher body mass index (BMI), male gender, smoking, being married and having children, and being unemployed—which were more frequently observed in the MOH group—may play a role in the transformation of migraine into MOH. In EM patients with one or more of these risk factors and high SUTS skores, limiting analgesic use and close monitoring may be preventive, highlighting the importance of psychological and behavioral interventions in the treatment process. Breaking the cycle of excessive analgesic use in MOH patients is critical, and it is concluded that the effectiveness of multidisciplinary approaches such as minimally invasive therapies (e.g., greater occipital nerve block) and smoking cessation counseling should be increased.