Abdominal cerrahi sonrası yoğun bakımda takip edilen hastalarda göz bandı ve müziğin uyku kalitesi ve deliryum üzerine etkisi
The effect of eye patch and music on sleep quality and delirium in patients followed up in i̇ntensive care after abdominal surgery
  1. Tez No: 893957
  2. Yazar: TUĞÇE TOPAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YELİZ SÜRME
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genel Cerrahi, Hemşirelik, General Surgery, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
ABDOMİNAL CERRAHİ SONRASI YOĞUN BAKIMDA TAKİP EDİLEN HASTALARDA GÖZ BANDI VE MÜZİĞİN UYKU KALİTESİ VE DELİRYUM ÜZERİNE ETKİSİ Tuğçe TOPAL Erciyes Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü Hemşirelik Anabilim Dalı Yüksek Lisans Tezi, Haziran 2024 Danışman: Doç. Dr. Yeliz SÜRME ÖZET Abdominal cerrahi sonrası yoğun bakımda takip edilen hastalarda göz bandı ve müziğin uyku kalitesi ve deliryum üzerine etkisini belirlenmek amacıyla randomize kontrollü deneysel olarak yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini 20.03.2023-01.04.2024 tarihleri arasında Kayseri Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Yoğun Bakımda yatan, abdominal cerrahi geçiren ve dahil edilme kriterlerine uyan 45 hasta (21 deney ve 24 kontrol) oluşturmuştur. Araştırmaya başlamadan önce etik kurul izni, kurum izni ve bilgilendirilmiş gönüllü oluru alınmıştır. Verilerin toplanmasında Hasta tanıtım formu, Richard-Campbell Uyku Ölçeği (RCUÖ), Hemşirelik Deliryum Tarama Skalası (Nu-DESC), Richmond Agitation-Sedation Skalası (RASS) kullanılmıştır. Çalışmaya devam edilen 3 gün boyunca araştırmacı tarafından her iki gruptaki hastaya RCUÖ skalası sabah 10.00'da Nu-DESC akşam 22.00'da uygulanmıştır. Deney grubunda bulunan hastalara 3 gün boyunca klinik girişimlerinin az olduğu saat 22.00' dan sonra göz bandı takılmış hasta uyuyana kadar bırakılmıştır. Göz bandı uygulamasıyla eş zamanlı olarak bir saat boyunca sakinleştirici klasik müzik dinletilmiştir. Çalışmanın bittiği günün sabahında ise Nu-DESC ve RCUÖ ölçekleri çalışmanın 1. gününde uygulandığı saatlerde uygulanmış ve çalışma o hasta için sonlandırılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde sayı, yüzde, ortalama, standart sapma gibi tanımlayıcı istatistikler, Ki-kare testi, Student t testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA), tekrarlı ölçümlerde iki yönlü varyans analizi, ana etkilerin karşılaştırılmasında Bonferroni analizi kullanılmıştır. Deney ve kontrol grubunun Nu-DESC, RCUÖ düzeyini yordama etkisi doğrusal regresyon analizi ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
THE EFFECT OF EYE PATCH AND MUSIC ON SLEEP QUALITY AND DELIRIUM IN PATIENTS FOLLOWED UP IN INTENSIVE CARE AFTER ABDOMINAL SURGERY Tuğçe TOPAL Erciyes University, Health Sciences Institute Departmment of Nursing M.Sc. Thesis, June 2024 Supervisor: Assoc. Prof. Yeliz SÜRME ABSTRACT This randomized controlled experimental study was conducted to determine the effects of eye masks and music on sleep quality and delirium in patients monitored in the surgical intensive care unit following abdominal surgery. The sample of the study consisted of 45 patients (21 experimental and 24 control) who were admitted to the General Surgery Intensive Care Unit of Kayseri City Training and Research Hospital, underwent abdominal surgery, and met the inclusion criteria between March 20, 2023, and April 1, 2024. Before starting the research, ethical committee approval, institutional permission, and informed consent from the participants were obtained. In data collection, Patient Identification Form, Richard-Campbell Sleep Scale (RCSS), Nursing Delirium Screening Scale (Nu-DESC), and Richmond Agitation-Sedation Scale (RASS) were utilized. Throughout the 3-day study period, the RCSS scale was administered by the researcher to patients in both groups at 10:00 a.m., and the Nu-DESC scale was administered at 10:00 p.m. In the experimental group, patients were left with the eye patch applied after 22:00, when clinical interventions were minimal, for a period of 3 days or until the patient fell asleep. Concurrently with the application of the eye patch, calming classical music was played for one hour. On the morning of the day the study ended, the Nu-DESC and RCSS scales were administered at the same times as on the first day of the study, and the study was concluded for that patient. In the evaluation of the data, descriptive statistics such as counts, percentages, means, and standard deviations were used. Additionally, Chi-square test, Student's t-test, One-Way Analysis of Variance (ANOVA), two-way repeated measures ANOVA, and Bonferroni analysis for the comparison of main effects were utilized. The effect of the experiment and control groups on predicting Nu-DESC and RASS levels was assessed using linear regression analysis.