İlköğretim matematik öğretmenlerinin gerçekçi matematikeğitimine yönelik algılarının çeşitli değişkenler açısından incelenmesi
Elementary mathematics teachers' realistic mathematicsexamining perceptions of education in terms of various variables
- Tez No: 893971
- Danışmanlar: PROF. GÜLAY BEDİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu araştırmanın amacı, ilköğretim matematik öğretmenlerinin Gerçekçi Matematik Eğitimi'ne yönelik algılarını çeşitli değişkenlere göre incelemektir. Araştırmanın evrenini Kahramanmaraş'ta görev yapan ilköğretim matematik öğretmenleri oluşturmaktadır. Bu araştırmanın örneklemini, kolay ulaşılabilir örnekleme yöntemi ile seçilen 240 ilköğretim matematik öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden betimsel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın problem cümlesi“İlköğretim Matematik Öğretmenlerinin Gerçekçi Matematik Eğitimi'ne Yönelik Algıları nasıldır?”olarak belirlenmiştir. İlköğretim matematik öğretmenlerinin Gerçekçi Matematik Eğitimi'ne yönelik algıları; cinsiyet, yaş, mesleki kıdem ve görev yapılan yer değişkenleri esas alınarak incelenmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak Güner ve Karataş (2022) tarafından geliştirilen“Matematik Öğretmenlerinin Gerçekçi Matematik Eğitimine Yönelik Algıları Ölçeği”ile araştırmacı tarafından hazırlanan“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Araştırmada ilköğretim matematik öğretmenlerinin Gerçekçi Matematik Eğitimi'ne yönelik algılarının cinsiyet, yaş, mesleki kıdem ve görev yapılan yer değişkenlerine göre farklılaşıp farklılaşmadığı Mann-Whitney U testi ve Kruskall_Wallis testi kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmanın sonucunda ilköğretim matematik öğretmenlerinin Gerçekçi Matematik Eğitimi'ne yönelik algıları cinsiyet değişkenine göre analiz edildiğinde kadın öğretmenlerin erkek öğretmenlere göre algılarının daha yüksek olduğu görülmüştür. Ayrıca 0-5 yıl arası kıdeme sahip öğretmenlerin Gerçekçi Matematik Eğitimi'ne yönelik algılarının 11 yıl üstü kıdeme sahip öğretmenlerden daha yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Yaş değişkeni açısından bakıldığında 20-30 yaş arası öğretmenlerin Gerçekçi Matematik Eğitimi'ne yönelik algılarının 41 yaş üzeri öğretmenlerden daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. İlçe değişkenleri bazında yapılan analizlerde Dulkadiroğolu ilçesinde görev yapan öğretmenlerin Onikişubat ilçesinde görev yapanlara göre Gerçekçi Matematik Eğitimi'ne yönelik algılarının daha yüksek olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine primary school mathematics teachers' perceptions of Realistic Mathematics Education according to various variables. The population of the research consists of secondary school mathematics teachers working in Kahramanmaraş. The sample of this study consists of 240 primary school mathematics teachers selected by simple random sampling method. In the study, a descriptive survey model, one of the quantitative research methods, was used. The problem statement of the research is“What are the Perceptions of Primary School Mathematics Teachers towards Realistic Mathematics Education?”was determined as. Primary school mathematics teachers' perceptions of Realistic Mathematics Education; It was examined based on gender, age, professional seniority and place of duty variables. For the purposes of the research, the“Mathematics Teachers' Perceptions of Realistic Mathematics Education Scale”developed by Güner and Karataş (2022) and the“Personal Information Form”prepared by the researcher were used as data collection tools. SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 21.0 program was used to analyze the data obtained in the study. In the study, Mann-Whitney U test and Kruskall_Wallis test were used to analyze the variables of gender, age, professional seniority and place of duty of primary school mathematics teachers' perceptions of realistic mathematics education. As a result of the necessary analyses, it was concluded that there were significant differences as a result of the statistical analyzes conducted to examine the perceptions of primary school mathematics teachers towards realistic mathematics education in terms of gender, age, professional seniority and place of duty variables. When the perceptions of primary school mathematics teachers towards realistic Mathematics Education were analyzed according to the gender variable, it was seen that the perceptions of female teachers were higher than male teachers. As a result of the analysis, it was concluded that the perceptions of teachers with 0-5 years of seniority towards Realistic Mathematics Education were higher than those of teachers with more than 11 years of seniority. In terms of the age variable, it was seen that the perceptions of teachers between the ages of 20 and 30 towards Realistic Mathematics Education were higher than those of teachers over the age of 41. When the necessary analyzes were made on the basis of district variables, it was determined that the teachers working in Dulkadiroğolu district had higher perceptions of Realistic Mathematics Education than those working in Onikişubat district.