Koro eğitiminde J.S Bach korallerine yönelik analitik yaklaşımlı bir çalışma modeli
An analitical approach modal study of J.S Bach chorals in the chorus education
  1. Tez No: 145145
  2. Yazar: BİGE SEVİNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. SUNA ÇEVİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
11 ÖZET Bu araştırmanın genel amacı, koro eğitimde çalışma yöntemlerinin geliştirilmesine katkıda bulunmaktn-. Araştırmanın ana konusu, koroda eğitim modeli geliştirilmesi amacıyla J.S. Bach' m korallerinin incelenmesidir. Betimsel bir alan araştırması olan bu çalışmanın evrenini J.S. Bach' in elde edilebilen üç yüz seksen dokuz korali, örneklemini ise yirmi beş korali oluşturmaktadır. Seçilen yirmi beş örneklem koral üzerinde sırasıyla form analizi, armonik analiz ve doku analizi yapılmıştır. Doku analizi iki boyutta ele alınmış, tek kısım, iki kısım ve üç kısımlı korallerden her birine yönelik perde ve ritmik görünüm grafikleri hazırlanmıştır. Daha sonra korallerin yorum dinamiklerine ilişkin bilgiler verilmiştir. Son olarak elde edilen bulgulara dayalı olarak analitik yaklaşımlı bir çalışma modeli ile ilgili sonuçlara varılmış, öneriler sunulmuştur. Araştırmada veri toplama tekniği olarak kaynak tarama yöntemi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT The main aim of this study is to contribute the development of methods and processes in chorus education. The main point in the research is the analysis of the rules belonging to J.S. Bach to develop a model in education for chorus. The universe of this research is mainly a field work this study establishes J.S. Bach accessible 389 choral, the example for the 25 choral which is chosen among these chorals. A form analysis, a harmonic analysis and a structure analysis have been applied in turn on the selected 25 modal chorals. The structure analysis has been considered in two dimensions and fret and ryhtmic appeal graphs have been prepared for each of the one-sided, two-sided and three-sided chorals. Later on, the applicational dynamic information of the chorals have been introduced. Finally, the results related to an analytical approach modal study have been reached by means of the obtained proof and some suggestions have been presented. Review of literature technique is used as data analysis technique in this research.