60-72 aylık çocuklar için ilkokula hazır oluş öğretmen değerlendirme formu
Primary school readiness teacher evaluation form for 60-72 month old children
  1. Tez No: 894034
  2. Yazar: MERVE NUR ÜLGER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE YILMAZ BOLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu araştırmanın amacı, 60-72 aylık çocukların ilkokula hazır oluşlarını ölçen bir ölçme aracı geliştirmektir. Çalışmada tarama yöntem benimsenmiştir. Araştırmada Genel Bilgi Formu ve 60-72 Aylık Çocuklar İçin İlkokula Hazır Oluş Öğretmen Değerlendirme Formu kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini, Hatay ili Antakya ilçesinde bulunan Milli Eğitim Bakanlığına (MEB) bağlı resmi okul öncesi eğitim kurumlarına devam eden çocuklar oluşturmuştur. Çalışmaya okul öncesi eğitimi alan 60-72 aylık 350 çocuk ölçüt örnekleme yoluyla çalışmaya dâhil edilmiştir. Araştırmacı tarafından geliştirilen öğretmen değerlendirme formu ve Genel Bilgi Formu veri toplama aracı olarak kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler SPSS ve Lisrel programları kullanılarak analiz edilmiştir. Öğretmen değerlendirme formuna geçerlik ve güvenirlik analizleri uygulanmıştır. Öğretmen değerlendirme formunun yapı geçerliliği için Açımlayıcı ve Doğrulayıcı Faktör Analizleri yapılmıştır. Açımlayıcı Faktör Analizi (AFA)'ne göre 5 faktörlü bir öğretmen değerlendirme formunun oluştuğu tespit edilmiştir. Öğretmen değerlendirme formunun yapı geçerliliği sonucunda çıkan 5 faktör Bilişsel Gelişim, Dil Gelişimi, Sosyal Duygusal Gelişim, Psikomotor Gelişim, Öz bakım Becerileri olarak adlandırılmıştır. Öğretmen değerlendirme formunun Cronbach Alfa katsayısı 0,948 bulunmuştur. Bu katsayı doğrultusunda öğretmen değerlendirme formunun güvenilir olduğu anlaşılmıştır. Doğrulayıcı Faktör Analizi sonucunda model ile elde edilen verilerin iyi bir uyum içerisinde oldukları tespit edilmiştir. Öğretmen değerlendirme formuna ilişkin yapı geçerliliğinin analizi sonucunda öğretmen değerlendirme formu 5 alt boyut ve 31 maddeden oluşan bir yapıya ulaşmıştır. Araştırma sonucunda okul öncesi dönemde olan 60-72 aylık çocukların ilkokula hazır olup olmadıklarını ölçen öğretmen değerlendirme formu geliştirilmiştir. 60-72 aylık okul öncesi eğitimi alan çocukların ilkokula hazır olup olmadıklarını ölçmek için hazırlanan bu öğretmen değerlendirme formunun sonuçlarının güvenilir olduğu ve öğretmen değerlendirme formu maddeleri ile ilgili yapılan çıkarımların geçerli olduğu söylenebilir. Sonuçlar doğrultusunda ülkenin farklı bölgelerinden seçilen 60-72 aylık çocuklar ile yapılan çalışmalarda öğretmen değerlendirme formunun kullanılması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to develop a measurement tool that measures the readiness of children aged 60-72 months into primary school. Scanning method is adopted in the study. General Information Form and Elementary School Readiness Teacher Evaluation Form were used for 60-72 Month Children. The sample of the study was created by children who continued to attend the official pre-school educational institutions affiliated to the Ministry of National Education (MEB) in the Antioch district of Hatay. In the study, 60-72 children who received pre-school education were included in the study by means of benchmark sampling. The teacher evaluation form and General Information Form developed by the researcher were used as data collection tools. The data obtained in the research were analyzed using SPSS and Lisrel programs. Validity and reliability analyses were applied to the teacher evaluation form. Explanatory and Verifying Factor Analysis was performed for the construct validity of the teacher evaluation form. Descriptive Factor Analysis (AFA)It was determined that a 5 factor teacher evaluation form was formed according to 'ne. 5 Factors resulting from the construct validity of the teacher evaluation form are called Cognitive Development, Language Development, Social Emotional Development, Psychomotor Development, Self-care Skills. The Cronbach Alpha coefficient of the teacher evaluation form was 0.948. In line with this coefficient, it is understood that the teacher evaluation form is reliable. As a result of the Confirmatory Factor Analysis, it was determined that the data obtained with the model were in good harmony. As a result of the analysis of the structure validity related to the teacher evaluation form, the teacher evaluation form has reached a structure consisting of 5 sub-dimensions and 31 items. As a result of the research, a teacher evaluation form has been developed that measures whether children aged 60-72 months who are in preschool period are ready for primary school. It is said that the results of this teacher evaluation form, which is prepared to measure whether children with 60-72 months of preschool education are ready for primary school, are reliable and that the conclusions made about the teacher evaluation form items are valid. According to the results, it may be recommended to use the teacher evaluation form in studies with children aged 60-72 months selected from different regions of the country.