Kütahya ili örümcek (arachnida: araneae) faunası
The spider (arachnida: araneae) fauna of Kütahya province
  1. Tez No: 894040
  2. Yazar: İHSAN HARMANŞAH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN SEYYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Kütahya ilinden, 2015 yılının Nisan ayından başlayarak 2016 yılının Ekim ayına kadar iki yıl süre ile toplanan örümcek örnekleri sistematik bakımından değerlendirilmiştir. Bu değerlendirme sonucunda Araneae takımına ait 23 familya içerisinde yer alan 146 tür tespit edilmiştir. Tespit edilen türler içerisinde Palpimanidae familyasına ait Palpimanus orientalis Kulczyński, 1909 türü Türkiye örümcek faunası için yeni kayıt olarak belirlenmiştir. Örnekler araziden aspiratör, atrap ve çukur tuzak kullanılarak toplanmıştır. Toplanan örümceklerin sinonimleri, lokaliteleri ve dünya yayılışları verilmiştir. Türkiye faunası için yeni kayıt olarak tespit edilen türün fotoğraflama işlemleri yapılmıştır. Örnekler etiketlenerek müze materyali olarak Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Araknoloji Müzesi'nde muhafaza altına alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Spiders collected from Kütahya province during two years, beginning from April 2015 to October 2016 were evaluated from systematic point of view. Totally 146 species in 23 families determined. Of these, Palpimanus orientalis Kulczyński, 1909 from Palpimanidae is new records for the Turkish spider fauna. All specimens were collected from field by using aspirator, sweep net and pitfall traps. Synonyms, localities and world distributions of all species were given. The species of the new records for the Turkish spider fauna were photographed. The specimens which were labelled and preserved as museum materials in Arachnology Museum of Ömer Halisdemir University.