Artistik seramik biçimlendirmede doku
Texture in artistic ceramic shaping
  1. Tez No: 117255
  2. Yazar: ELİF AĞATEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. AYŞEGÜL TÜREDİ ÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
M YÜKSEK LİSANS TEZ OZU ARTİSTİK SERAMİK BİÇİMLENDİRMEDE DOKU ElifAĞATEKİN Seramik Anasanat Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Eylül 2002 Danışman: Doç. Ayşegül TÜREDİ ÖZEN Canlı ve cansız tüm varlıklar, doğanın kendi koşullan içinde belli bir işlevi yerine getirmek üzere oluşmuş, dış yapı özelliklerini karakterize eden farklı bir dokuya sahiptirler. Dokular; dokunma duyusuna hitap eden gerçek dokular, görerek algılanan görsel dokular, hareketin hızıyla oluşmuş dinamik dokular ve zaman içerisinde algılanabilen değişken dokular olarak çeşitlendirilebilirler. Ayrıca insanoğlu, doğanın kendi koşullan içinde oluşmuş bu dokuların; işlevlerini, görsel ve dokunsal etkilerini, taklit ederek veya uyarlayarak günlük yaşamının ihtiyaçlarını karşılamak için yarattığı nesnelerden, estetik haz uyandıran sanat eserlerine kadar geniş bir alanda kullanmayı bilmiştir. Seramikte dokunun oluşumu, seramik yapmak üzere biçimlendirilmiş ilk çamurun üzerine bırakılan izler kadar eski olduğu söylenebilir. Bu bağlamda seramiğin tarihsel süreç içerisinde geçirdiği evrelere bağlı olarak, farklı çamur türlerinin, biçimlendirme yöntemlerinin, dekor, su- ve pişirim uygulamalarının gelişmesiyle oluşan çeşitlilik, artistik seramik biçimlendirmede dokunun oluşumunu da doğrudan olarak etkilemiştir. Bu araştırmanın birinci bölümünde, doku tanımı ve çeşitleri incelenmiştir. İkinci bölümünde ise, seramik ve artistik seramik biçimlendirmede dokunun ele almışı, çamur çeşitleri, biçimlendirme yöntemleri, bazı dekor, sır ve pişirim teknikleri açısından ilk seramik ana tanrıçalardan, günümüzün yerli ve yabancı sanatçılarının eserlerinden çeşitli örneklerle aktarılmaya çalışılmıştır. Üçüncü ve son bölümde ise artistik seramik biçimlendirmede doku ile ilgili yapılan uygulamalarla araştırma tamamlanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT TEXTURE IN ARTISTIC CERAMIC SHAPING ElifA?ATEKİN Department of Ceramics Anadolu University, Institute of Social Science, September 2002 Advisor: Assoc. Prof. Ayşegül TÜREDİ ÖZEN All living and nonliving entities, have a different texture in which they are formed to perform specific functions under the circumstances of nature. All are characterised by their outer structural features. Textures can be classified as real textures addressing to sense of touch, visual textures perceived by sight, dynamic texture formed by motion and changeable textures perceived by time. Furthermore mankind can make use functions, sensational and visual effects not only in his daily life artefacts but also in aesthetically inspiring works of art. It can be said that form of texture in ceramics is as old as the first mark left on the clay shaped to make ceramics. In that sense, the historical evolution of texture in artistic ceramic shaping is directly affected by different types of clay, procedures of shape, decors, glazing and firing techniques. In the first part of this study, definition and types of texture are examined. In the second part, ceramics and texture in artistic ceramic shaping is studied from the first ceramic goddess to the some local and foreign contemporary works of ceramic art. In the third and last part, the study is tried to be finished by some applications on the texture of ceramics.