The effects of Automatic Speech Recognition (ASR) Applications on ELT Learners' Speaking Skills
Otomatik konuşma tanıma uygulamalarının İngiliz Dili Eğitimi Bölümü öğrencilerinin konuşma becerilerine olan etkileri
  1. Tez No: 894113
  2. Yazar: OĞUZHAN DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Konuşma, ustalaşılması ve öğretilmesi gereken en incelikli dil becerilerinden biridir. Aynı zamanda iletişim için gerekli en önemli becerilerden biridir. Öğrencilerin konuşma becerilerini geliştirmek amacıyla çeşitli yaklaşımlar ve yöntemler geliştirilmiştir. Bu yöntemler çeşitli araç ve materyalleri içermektedir. Bu araçlardan biri de teknolojidir. Teknoloji yarım yüzyıldan fazla bir süredir yabancı dil eğitiminin bir parçası olmuştur. Bu sürecin son 25 yılında Otomatik Konuşma Tanıma adı verilen yeni bir araç ortaya çıkmıştır. Bu çalışmanın amacı, OKT araçlarının İngilizce Öğretmenliği öğrencilerinin konuşma becerileri üzerindeki etkilerini anlamaktır. Bunun ötesinde, çalışma katılımcıların OKT hakkındaki görüşlerini ve algılarını da anlamayı hedeflemektedir. Bu sorulara yanıt bulmak için nicel ve nitel araştırma yöntemleri bir arada kullanılmıştır. Bu karma yöntem araştırmasında sıralı açıklayıcı desen kullanılmıştır. Nicel veriler, deney ve kontrol grupları arasındaki farkları belirlemek için ön test, müdahale ve son olarak da bir son testten oluşmuştur. Her iki grup da toplam 51 katılımcıdan oluşmuş olup bunların 23'ü kontrol grubunda, 28'i ise deney grubunda yer almıştır. Uygulama sekiz hafta sürmüş ve rastgele seçilen bir konu hakkında katılımcılarla yapılan birebir görüşmelerden oluşmuştur. Nitel veriler yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla toplanmıştır. Mülakat formlarında üçü alt madde olmak üzere dokuz madde yer almaktadır. Görüşmeler için sekiz katılımcı, devamlılıkları ile beraber ön ve son testlerdeki notları temel alınarak seçilmiştir. Görüşmeler daha sonra tematik analiz yoluyla analiz edilmiştir. Tematik analiz sonucunda beş tema belirlenmiştir. Bu çalışmanın bulguları, OKT'nin İngilizce Öğretmenliği bölümü öğrencileri üzerinde önemli bir etkisi olmadığını göstermiştir. Ancak yapılan mülakatlar, farklı bir bakış açısı ortaya koymuştur. Hem nitel hem de nicel verilere dayanarak, OKT kullanımının İngilizce Öğretmenliği öğrencilerinde anlamlı olmayan, olumlu bir etkisi olmasına rağmen, OKT kullanımının belirli bir yeterlilik seviyesinden sonra yabancı dil öğrencileri üzerinde ya azalan bir etkiye sahip olduğu ya da anlamlı bir olumlu etkisinin olmadığı bulunmuştur. Ayrıca, görüşmelere dayanarak, katılımcılar OKT'nin en çok telaffuz konusunda faydalı olduğunu dile getirmiştir. Buna ek olarak, katılımcılar OKT araçlarını motive edici de bulmuşlardır. Bu tür araçların kullanılmasının yabancı dil öğretme ve öğrenme süreci için faydalı olacağı da katılımcılar tarafından ifade edilmiştir. Bu sonuçlar, OKT araçlarının konuşma becerisini öğretmek ve konuşma pratiği yapmak için etkili olabileceğini göstermektedir. Dahası, bu aracın kullanımı belirli bir dil yeterliliğinin altındaki öğrencilerde daha olumlu sonuçlar verecektir. İleri seviyedeki öğrencilerde ise ya azalan bir etkisi olacak ya da hiç etkisi olmayacaktır. Bu bulgular göz önünde bulundurulduğunda, bu aracın yabancı dil sınıflarına dahil edilmesi, öğrencilerin konuşma becerilerini geliştirmelerine fayda sağlayacaktır. Ayrıca, ASR araçlarının sınıflarda kullanılması, öğrencileri daha fazla konuşmaya motive edebilir ve onlara daha rahat edecekleri bir ortam sağlayabilir. Bu çalışma, ASR'nin dil sınıflarında kullanımı konusunda özellikle Türkiye'de alana önemli katkılar sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Speaking is one of the more nuanced language skills to master and teach. It is arguably one of the more important skills for communication as well. There have been various approaches and methods with the purpose of improving the speaking skill of the learners. These methods included various tools and materials. One such tool was technology. Technology has been a part of foreign language education for more than half a century. During the last 25 years of this process, a new tool emerged called Automatic Speech Recognition. The purpose of this study was to understand the effects of ASR tools on ELT students' speaking skills. Beyond that, the study aims to understand the participants' opinions and perceptions of ASR. In order to find answers to these questions, a combination of quantitative and qualitative research methods was used. Explanatory sequential design was used in this mixed methods research. Quantitative data consisted of a pre-test, an interception, and finally, a post-test to figure out the differences between the experimental and the control groups. Both groups in total consisted of 51 participants with 23 of them being in the control group and 28 in the experimental group. Interception lasted for eight weeks and consisted of one-on-one conversations with the participants about a randomly picked topic. Qualitative data was collected through semi-structured interviews. Interview forms had nine items, three of which had sub-items. Eight participants were chosen for the interviews based on their attendance, and their grades in pre and post-tests. The interviews were then analyzed through thematic analysis. Based on the thematic analysis, five themes were decided upon. The findings of this study showed that ASR had no significant effect on ELT department students. However, the interviews showed different perspectives of the data. Based on the both qualitative and quantitative data, even though there is a non-significant, positive effect of ASR use in ELT students, it was found that ASR use either has diminishing effect or no meaningful positive effect on foreign language students after a certain point of competence. Furthermore, based on the interviews, participants found that ASR was mostly beneficial in pronunciation. In addition to that, participants found the ASR tools motivating as well. It was also stated by participants that use of such tools would be beneficial for the foreign language teaching and learning process. These results suggest that ASR tools can be an impactful tool for teaching and practicing speaking skill. Moreover, the use of this tool would yield more positive results with learners below a certain language competency. Advanced learners would have either diminishing effects or simply no effect at all. Considering these findings, inclusion of this tool in foreign language classes would benefit the learners for developing their speaking skills. Furthermore, the use of ASR tools in classrooms can motivate the learners to speak more and provide them with an environment where they are comfortable. This study will make major contributions to the field, especially in Türkiye, about the use of ASR in language classrooms.