İlkokul öğrencilerinin fen okuryazarlık ve günlük yaşam problemlerini çözebilme düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relati̇onshi̇p between primary school students' science literacy and thei̇r abi̇li̇ty to solve daily life problems
- Tez No: 894117
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. HANİFE GAMZE HASTÜRK
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
 - Yıl: 2024
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu araştırma, ilkokul öğrencilerinin fen okuryazarlığı ile günlük yaşam problemlerini çözebilme düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu İç Anadolu bölgesinde yer alan bir il merkezine bağlı ilkokullarda öğrenim gören dördüncü sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Çalışmada veri toplama araçları olarak Kişisel Bilgi Formu, Fen Okuryazarlık Testi ve Günlük Yaşam Problemlerine Yönelik 14 Açık Uçlu Soru yer almaktadır. Veri toplama araçlarında ilkokul 3.sınıf fen bilimleri dersindeki tüm ünitelerden sorular yer aldığı için, uygulama ilkokul 4.sınıf öğrencilerine yapılmıştır. Kolay ulaşılabilir durum örneklemesi ile seçilen 100 öğrenci ile veriler toplanmıştır. Toplanan veriler, SPSS programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma bulguları, ilkokul öğrencilerinin fen okuryazarlığı ile günlük yaşam problemlerini çözebilme düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca, ailelerin eğitim düzeylerinin, öğrencilerin fen okuryazarlığı ve günlük yaşam problemlerini çözebilme düzeyleri üzerinde etkisi belirlenmiştir. Bu ilişki, öğrencilerin fen bilimleri derslerindeki başarılarının fen okuryazarlığı düzeyleriyle ve ailelerinin eğitim düzeyleriyle doğru orantılı olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the relationship between science literacy and daily life problems among primary school students. A correlational survey model, a quantitative research method, was used. The population consists of third grade students from Yenimahalle district in Ankara. Since the scales include questions from all units in the third-grade primary school science course, the application was made to primary school fourth-grade students. Data was collected on 100 students selected through easily accessible case sampling. Data collection tools included a Personal Information Form, Science Literacy Test, and 14 Open-Ended Questions on Daily Life Problems. Additionally, the impact of parents' educational levels on students' science literacy and solve daily life problems was identified. This relationship indicates that the success of primary students in solve daily life problems is positively correlated with their level of science literacy and their parents' educational levels.