La conscience juridique : une analyse à travers des affaires de violence à l'égard des femmes
Hukuk bilinci: Kadına yönelik şiddet davaları çerçevesinde bir inceleme
- Tez No: 894116
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP VERDA İRTİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Sosyoloji, Law, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: Fransızca
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Hukuk sosyolojisi çerçevesinde yürütülen bu tez, hukuk algısının/bilincinin kişilerde ne şekillerde ortaya çıktığına, hukuk alanının karmaşıklığı ve toplum ile olan sıkı ilişkisi fikrine odaklanmaktadır. Hukuk ve toplum ilişkisinin bir irdelenmesi olarak ifade edebileceğimiz bu çalışmada, kadına yönelik şiddet davaları çerçevesinde algı/bilinç türlerinin ne şekillerde birlikte var olduğu ortaya konmaya çalışılmıştır. Kadına şiddet konusunun tüm dünyada oldukça gündemde olmasının yanı sıra kadim bir sorun olması ve kadına şiddet konulu ceza davalarının sıklıkla tartışma yaratması çalışma konusunun belirlenmesinde etkili olmuştur. Bu bağlamda, literatürde“hukuk bilinci çalışmaları”(legal consciousness studies) olarak bilinen çalışma alanının araştırmamızın amacına uygun düşmesi ve üzerinde durmak istediğimiz hususları en iyi şekilde ortaya koyabilmesi sebebiyle tezin bu alan çerçevesinde şekillendiğini söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
This thesis, conducted within the framework of the sociology of law, focuses on the way in which the perception/consciousness of the law emerges in individuals, the complexity of the domain of law and the idea of its close relationship with society. In this research, which can be seen as an examination of the relationship between law and society, it was attempted to reveal how types of perception/consciousness co-exist in cases of violence against women. In addition to the fact that the issue of violence against women is on the agenda all over the world, the fact that it is an ancient problem and that criminal cases on violence against women often create controversy has been effective in determining the study subject. In this context, since the field of study known as“legal consciousness studies”in the literature is suitable for the purpose of our research and can best reveal the issues we want to focus on, we can say that the thesis is shaped within the framework of this field.