Birinci sınıf matematik dersinde etkileşimli okuma uygulamaları ile sayılar ve işlemlerin öğretiminden yansımalar
Reflections of interactive reading in teaching numbers and operations in first-grade mathematics
- Tez No: 894155
- Danışmanlar: PROF. DR. TUBA AYDOĞDU İSKENDEROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trabzon Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmanın amacı etkileşimli okuma uygulamaları kullanılarak ilkokul 1. sınıf matematik dersi sayılar ve işlemler öğrenme alanının işleniş sürecinin detaylı olarak incelemek ve süreç içerisindeki öğrenci başarı durumlarını ortaya koymak ve görüşlerinden yansımaları sunmaktır. Araştırmada nitel araştırma yaklaşımlarından özel durum çalışması kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini 2022-2023 eğitim-öğretim yılında Türkiye'nin Doğu Anadolu Bölgesi'nde yer alan bir ilin ilçesine bağlı bir köyde bulunan devlet ilkokulunda okul öncesi eğitimi almamış; 1. sınıfa devam eden 8 öğrenci oluşturmaktadır. Öğrencilerden biri özel eğitime gereksinimi olduğundan uygulama sürecine dahil edilmiştir fakat öğrenciye herhangi bir veri toplama aracı uygulanmamıştır. Veriler yarı yapılandırılmış görüşme soruları video kayıtları, araştırmacı notları, araştırmacı günlüğü ve çalışma yaprakları ile toplanılmıştır. Ardından veriler içerik analizi yapısına uygun olarak analiz edilmiştir. Araştırmanın sonucunda etkileşimli okuma uygulamalarıyla matematik dersinin işlenişinin öğrenciler tarafından sevildiği, sayılar ve işlemler alt öğrenme alanında öğrencilerin başarılarını olumlu yönde desteklediği ortaya çıkmıştır. Sınıf içi uygulamalar sırasında öğrencilerin keyif aldıklarını ortaya çıkmıştır. Öğrencilerin matematik dersi kapsamındaki öğrenmelerini destekleyebilmek adına sınıf öğretmenlerinin matematik dersinde çocuk kitaplarından ve etkileşimli okumadan daha çok yararlanmaları önerilebilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to conduct a detailed examination of the teaching process of the numbers and operations unit in the 1st grade mathematics course through the use of interactive reading practices, and to present insights into students' achievement levels and reflections based on their perspectives during the process. Case study, one of the qualitative research approaches, was used in the study. The sample of the study consisted of 8 students who did not receive pre-school education in a public primary school in a village in a district of a province located in the Eastern Anatolia Region of Turkey in the 2022-2023 academic year and who attended the first grade. One of the students was included in the implementation process because he needed special education, but no data collection tool was applied to the student. Data were collected through semi-structured interview questions, video recordings, researcher notes, researcher diary and worksheets. The data were analyzed in accordance with the content analysis structure. The study results revealed that students liked the way of teaching mathematics by interactive reading and that it positively supported students' achievement in the sub-learning area of numbers and operations. It has been found that students derived enjoyment from the in-class activities. In light of this study, it may be recommended to use children's books and interactive reading applications to support students' mathematics learning.