Piyano eğitiminde temel tekniklerin öğretilmesinde analojik yaklaşımlara yönelik eğitimci görüşleri
Instructor perspectives on analogical approches in teaching fundamental techniques in piano education
- Tez No: 894218
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAZAN KURTASLAN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Çalgı eğitiminde analojik yaklaşımlar, öğrencilerin soyut müzik kavramlarını somut örneklerle ilişkilendirerek anlamalarını ve kavramalarını kolaylaştırmaktadır. Analojiler, öğrencilerin müzikal ifadelerini ve teknik becerilerini geliştirmelerine yardımcı olurken, aynı zamanda kavramsal anlamda müziği daha kapsamlı bir şekilde içselleştirmelerine de olanak tanımaktadır. Ayrıca, müzikal ifadeleri açıklamak için de analojiler kullanılır; bir melodinin akışı, bir nehrin akışı gibi betimlenebilir, böylece öğrenciler müziğin dinamiklerini ve duygusal tonunu daha iyi kavramalarına yardımcı olmaktadır. Analojiler, öğrencilere müzikal kavramları ve teknikleri daha etkili bir şekilde öğretmek için güçlü araçlar sunmakta ve müzik eğitiminde önemli bir yer tutmaktadır. Dolayısıyla araştırmanın amacı, piyano eğitiminde temel tekniklerin öğretilmesinde analojik yaklaşımlara yönelik eğitimci görüşlerini almaktır. Bu amaç doğrultusunda piyano eğitimcilerinin kullandıkları analoji örnekleri, teknik gelişim, müzikaliteye yönelik kullandıkları analojiler ve eğitimcilerin bu yaklaşımları faydalı bulup bulmama durumuna yönelik görüşleri değerlendirilmiştir. Bu çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden biri olan durum çalışması desenlerinden bütüncül tekli durum deseni kullanılmıştır. Veriler doküman incelemesi ve yarı yapılandırılmış görüşme tekniği ile toplanmıştır. Verilerin analiz aşamasında tema analizi ve betimsel analizden faydalanılmıştır. Araştırmanın örneklemi kolay ulaşılabilir durum örneklemesi yöntemi olup, Akdeniz Üniversitesi Antalya Devlet Konservatuarı'nda Piyano Anasanat Dalı'nda eğitim vermekte olan eğitimciler oluşturmaktadır. Araştırma kapsamında piyano eğitiminde temel tekniklerin öğretilmesi aşamasında analojik yaklaşımlara yönelik eğitimci görüşleri alınmıştır. Görüşlerden elde edilen veriler tablolar şeklinde ana tema, kategori ve alt temalar halinde sunulmuştur. Bulgular bölümünden elde edilen veriler doğrultusunda, birinci alt problemden 9 kategori 31 alt tema, ikinci alt problemden 7 kategori 13 alt tema, üçüncü alt problemden 3 kategori 15 alt tema ve son olarak dördüncü alt problemden 1 kategori 8 alt tema sonuçları elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Analogical approaches in instrumental education facilitate students' understanding and comprehension by relating abstract musical concepts to concrete examples. Analogies not only help students enhance their musical expression and technical skills, but also enable them to internalize music in a more comprehensive way conceptually. Additionally, analogies are used to explain musical expressions; for instance, the flow of a melody can be described as the flow of a river, helping students better grasp the dynamics and emotional tone of the music. Analogies provide powerful tools for teaching musical concepts and techniques more effectively, holding a significant place in music education. Therefore, the aim of this research is to gather educators' perspectives on the use of analogical approaches in teaching basic techniques in piano education. In line with this purpose, the analogy examples used by piano educators, their approaches to technical development and musicality, and their views on whether they find these approaches beneficial were evaluated. In this study, a holistic single-case design, one of the case study patterns in qualitative research methods, was employed. Data were collected through document analysis and semi-structured interviews. Thematic analysis and descriptive analysis were used during the data analysis phase. The sample of the research wasselected using the easily accessible sampling method, and it consisted of educators teaching in the Piano Department of the Antalya State Conservatory at Akdeniz University. Within the scope of the research, educators' views on analogical approaches in the teaching of basic techniques in piano education were gathered. The data obtained from the interviews were presented in tables, categorized into main themes, categories, and sub-themes. Based on the data obtained from the findings section, 9 categories and 31 sub-themes were identified for the first sub-question, 7 categories and 13 sub-themes for the second sub-question, 3 categories and 15 sub-themes for the third sub-question, and 1 category and 8 sub-themes for the fourth sub-question.