Piyano eğitimine eğitim fakülteleri müzik eğitimi bölümlerinde başlayan öğrencilerin 1. yıl piyano öğretim etkinliklerinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 76287
  2. Yazar: HATİCE EKİNCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NEVHİZ ERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
PİYANO EĞİTİMİNE EĞİTİM FAKÜLTELERİ MÜZİK EĞİTİMİ BÖLÜMLERİNDE BAŞLAYAN ÖĞRENCİLERİN I. YIL PİYANO ÖĞRETİM ETKİNLİKLERİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Hatice EKİNCİ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 1998 ÖZET Bu araştırma, piyano eğitimine, Eğitim Fakülteleri, Müzik Eğitimi Bölümlerinde başlayan öğrencilerin I. yıl piyano öğretim etkinliklerine ilişkin yaklaşımı saptamak ve değerlendirmek amacıyla yapılmıştır.“Betimsel bir çalışma”niteliğini taşıyan bu araştırmada belgesel tarama yöntemleriyle, belirlenen kademedeki piyano öğretimi program öğeleri acısından incelenerek, mevcut durum saptanmaya çalışılmıştır. Ayrıca kurumda görevli piyano öğretim elemanlarının konuya ilişkin görüş, öneri ve yaklaşımları, kullandıkları içerik, yöntem, teknik ve değerlendirme kriterlerini belirlemek amacıyla anket uygulanmıştır. Araştırma için incelenen çeşitli kaynaklardan elde edilen bilgilere göre, birinci sınıf piyano öğretiminde, piyanoya başlangıç için gerekli olan temel davranışları kavrayabilme hedefi, öğrencilere kazandırılması gereken en önemli hedef olarak belirlenmiştir. Anket yoluylaedinilen bulgulardan, kurumlarda görevli piyano öğretim elemanlarının temel piyano eğitiminde, öğrencilere temel davranışları ve teknikleri kazandırmada, deşifre becerisini geliştirmede, küçük etüt ve yapıtların öğrenilmesinde vb. öğretim etkinliklerinde izlenen yol, yöntem ve yaklaşımlar arasında farklılıklar olduğu görülmektedir. Araştırmanın, Müzik Eğitimi Bölümlerinde gerçekleştirilmekte olan I. sınıf piyano öğretiminin, program öğeleri açısından değerlendirilmesiyle daha etkili ve verimli bir temel piyano öğretim sürecine katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Bilim Kodu : 5001019 Anahtar Kelimeler : Temel Piyano Eğitimi Sayfa adedi : 96 Tez Yöneticisi : Doç. Nevhiz ERCAN
Özet (Çeviri)
in THE EVALUATION OF PIANO TEACHING ACTIVITIES OF FIRST- YEAR STUDENTS WHO HAVE BEGUN THEIR PIANO EDUCATION AT MUSIC DEPARTMENT OF EDUCATION FACULTIES (M.Sc. Thesis) Hatice EKİNCİ GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY September 1998 ABSTRACT This research paper has been conducted to evaluate and determine the approach related with the learning activities of first-year students, who have begun their piano education at Music Departments of Education Faculty. In this study, w hich has the quality of“depictive study”, the present conditions were aimed at to be determined through investigation of program components of determined level. A questionnaire was carried out in order to obtain the data on how the education staff approach, what their techniques and evaluation criteria, the content they include their programs and their suggestions on the subject in question. According to the data obtained from the examination and scanning of various sources it is determined that to have students acquire the skills which are essential for elemantary stage of piano learning at first year of the course. It is observed that there have been different teachers at the activities of having students acquire the basic skills and techniques, in improving their behaviour of decoding, in learning some etüds and pieces andIV teaching methods. It is thought that this research will contribute to the realisation of the process of more effective and efficient piano teaching as well as to the evaluation of program components of piano teaching at first degree of the course. Code of department Key words Number of page Supervisor 5001019 Basic Piano Teaching 96 Doç. Nevhiz ERCAN