Piyano çalmada temel tekniklerin yerleştirilmesi aşamasında yararlanılabilmesi amaç güdülerek hazırlanan özgün etüt ve düzenlemelerin piyano eğitiminde kullanılabilirliğinin incelenmesi
Investigation of investigating the usability original studies and arrangements in piano education, which were prepared for being used during the establishment of principal techniques in piano playing
  1. Tez No: 114877
  2. Yazar: KORHAN KOYUNCUOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İPEK KIVRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
PİYANO ÇALMADA TEMEL TEKNİKLERİN YERLEŞTİRİLMESİ AŞAMASINDA YARARLANILABİLMESİ AMAÇ GÜDÜLEREK HAZIRLANAN ÖZGÜN ETÜD VE DÜZENLEMELERİN PİYANO EĞİTİMİNDE KULLANILABİLİRLİĞİNİN İNCELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Korhan Koyuncuoğlu GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Aralık 2001 ÖZET Bu araştırmada, piyanoda temel tekniklerin yerleştirilmesi, geliştirilmesi ve pekiştirilmesi aşamasında yararlanılabilecek, araştırmacı tarafından hazırlanan özgün etüt ve düzenlemelerin kullanılabilirliği incelenmektedir. Araştırma için hazırlanan etütlerde hüseyni dizisi temel dizi olarak alınmış, Geleneksel müziğimizdeki 5/8, 7/8 ve 9/8'lik ritimler kullanılmıştır. Bu araştırmanın benzer çalışmalara öneri getirmek açısından önem taşıdığı ve Legato-Staccato temel tekniklerinin yerleştirilmesi aşamasında kullanılabilirliği düşünülmektedir. Bilim Kodu : 5001019 Anahtar Kelimeler : Dörtlü Armoni, Legato, Staccato Sayfa Adedi : 85 Tez Yönetiisi : Yrd. Doç. İpek KIVRAK
Özet (Çeviri)
INVESTIGATION OF INVESTIGATING THE USABILITY OF ORIGINAL STUDIES AND ARRANGEMENTS IN PIANO EDUCATION, WHICH WERE PREPARED FOR BEING USED DURING THE ESTABLISHMENT OF PRINCIPAL TECHNIQUES IN PIANO PLAYING (M.Sc. Thesis) Korhan Koyuncuoğlu GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY December 2001 ABSTRACT In this research, the original studies and arrangements, prepared for being used while establishing, developing and strengthening the principal techniques of piano, have been investigated in terms of their aptness for the purpose. The original studies used in this research have been prepared based on the Hüseyni scale and 5/8, 7/8 and 9/8 rhythms of traditional Turkish music. This research demonstrated the usability of these original studies and arrangements during the establishment of legato-staccato principal techniques. It was believed that the suggestions of this research to similar researches should be considered as important. Science code Key Words Page number Adviser 5001019 Harmony in Four, Legato, Staccato 85 Assoc. Prof. İpek KIVRAK