Otel işletmelerinde hizmet içi eğitim sorunları ve çözüm önerileri
Problems and proposals to the solution in in-service training at hotel management
  1. Tez No: 89423
  2. Yazar: ŞULE OĞUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALP TİMUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 211
Özet
ÖZET Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. İlk iki bölümde, konu ile ilgili kuramsal yaklaşımlar yer almakta, üçüncü bölümde ise, çalışmanın uygulama kısmı bulunmaktadır. Birinci bölümde; turizmin tanımından hareketle, turizm sektörünün tanımı yapılmış ve turizm sektörünün; sektörler ayrımındaki yeri, kapsamı ve özellikleri incelenmiştir. Daha sonra genel olarak, eğitim kavramı ele alınarak turizm eğitimine geçiş yapılmıştır. Turizm eğitimi; tanımı, amacı ve turizm eğitim sistemi çerçevesinde incelenmiştir. ikinci bölümde; hizmet içi eğitim konusuna genel bir yaklaşım yapılarak, otel işletmelerinde hizmet içi eğitim ihtiyacının belirlenmesi, eğitimin planlanması, uygulanması ve değerlendirilmesi detaylı bir biçimde ele alınmıştır. Üçüncü bölüm; Izmir-Merkez'de faaliyet gösteren 3,4 ve 5 yıldızlı otel işletmelerin a personel ve yöneticilerine yönelik olarak yapılan uygulamayı kapsamaktadır. Son olarak, konunun genel bir değerlendirilmesi yapılarak öneriler ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The thesis were formed by three chapters. In the first two chapters, the theoretical approaches were introduced and research of the thesis was in the third chapter. In the first chapter, the defination, elements and properties of tourism sector were introduced starting from the defination of tourism. And than the term of training was examined generally and tourism training was explained. Under the tourism training title, the defination, objects and system of tourism training were examined. In the second chapter, general approach of in-service training was explained and the techniques for determining training needs, planning the train, training methods and evaluation in training were introduced in full detail. The third chapter, includes the research ariented towards the personnel and the administrators of the 3, 4 and 5 stars hotels located founded in the center of Izmir. Finally, a general evaluation both the oritical approaches and the research was made and suggestions about in-service training in hotels were stated.