Türkiye'de vergi denetiminde etkinliğin sağlanmasında belge düzeninin yeri ve önemi
The Importance and the place of the documentary order in providing efficiency in tax regulations
- Tez No: 89425
- Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL TÜĞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mali Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
ÖZET Bilindiği üzere, modern devletin varlık sebebi olan fonksiyonları ifa edebilmesi için gerekli olan finansmanın teminine yönelik araçlardan biri de vergidir. Dolayısıyla, modern devletin ekonomik, siyasal ve sosyal nedenlerin dışında, en azından fiskal fonksiyonu nedeniyle vergi toplaması gerekmektedir. Diğer yandan ödeyenler açısından vergi, sahip olunan maddi varlıkların kazanç ve iratların bir bölümünün belli hizmetlerin ifa edilebilmesi amacıyla, karşılıksız olarak devlete aktarılması anlamına gelmektedir. Bu çerçevede, vergi yükümlmerinin hata sonucu vergi ödememe potansiyelleri ya da bilerek vergi kaçırma eğilimleri ile vergi idaresinin en yüksek verimlilikle çalışması gerekliliği, vergi denetimi ihtiyacım yaratmaktadır. Dolayısıyla vergi denetimi; vergi yasaları ile vergiye tabi tutulan yükümlü ve işlemlerin tam olarak kavranabilmesine ve vergi idaresi ile yükümlülerin mevcut vergi sisteminde yer alan ilke ve kurallara uygun davranıp davranmadıklarım belirlemeye yönelik olan ve vergi idaresi tarafından yapılan işlemlerin tümü olarak tanımlanabilir. Sistemimiz beyan esasına dayanmaktadır. Bu aşamada beyanların gerçeğe uygunluğunun sağlanmasının şartlarından birisi etkin bir vergi denetimidir. Vergi denetiminde etkinliği sağlamada belge düzeninin yerleşmiş olması çok önemlidir. Çünkü denetim belgeler üzerinden yapılmaktadır. İşte bu nedenle ülkemizde belge düzeni ne kadar yerleşmiş olursa vergi denetimindeki etkinlikte o derece artacaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT As is known for the existence of a modern goverment tax is one of the means which aims to obtain the necessary financial resources in order to fulfil the essential functions. That is to say, collecting tax is not only necessary for economic and politic causes but also for the financial causes. On the other hand, for taxpayers tax means same amount of money which must be paid to the government according to their income and properties. In this aspect, the need for avoidance of tax evosion, either by mistake or on purpose, causes the demand for strict tax regulations. With regard to what has been mentioned“tax regulation”can be defined as all the deeds that have been done by the tax office, such as appreciation of the tax regulations and related actions, controlling tax payers if they act legitimately according to the present principles and rules. Our system is based on the tax declaration. Therefore one of the most effective reguirements to provide accurate tax declaration is an efficient contioling system. For that reason if a regularity in documents can be well-estabhshed the efficiency in tax regulation will be accordingly more effective. n