Yüksek sıcaklık altında çalışan iş makinelerinde optimum pim burç yağlama parametrelerinin belirlenmesi
Determination of optimum pin bush lubrication parameters in construction machines operating in high temperature conditions
- Tez No: 894299
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Samsun Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışma, yüksek sıcaklık altında çalışan iş makinelerinde kullanılan pim-burç yataklarında meydana gelen aşınma ve deformasyona karşı en uygun yataklama elemanı, yağlama süresi ve yağlayıcıların belirlenmesini amaçlamaktadır. Çalışmanın temel hedefi, farklı viskozite değerlerine ve çeşitli katkı maddelerine sahip yağlayıcıların performansını değerlendirerek, yüksek sıcaklık koşullarında çalışan makine elemanlarının ömrünü ve verimliliğini artırmaktır. Çalışma kapsamında, yüksek ortam sıcaklığına maruz kalan makine burçları üzerinde çeşitli yağlayıcılar kullanılarak bir dizi deney gerçekleştirilmiştir. Bu deneylerde, Taguchi yöntemi uygulanarak farklı özellikteki yağlayıcılar belirli çalışma sürelerinde dışsal yağlama yöntemiyle test edilmiştir. Elde edilen test numuneleri laboratuar ortamında detaylı olarak incelenmiştir. İnceleme sürecinde, numunelerde bulunan aşınma parçacıkları, yağlayıcıların viskozite değişimleri ve karakteristik özellikleri detaylı bir şekilde analiz edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda, farklı viskozite ve katkı maddelerine sahip yağlayıcıların yüksek sıcaklık koşullarında aşınma ve deformasyona karşı gösterdikleri performanslar karşılaştırılmıştır. Bu kapsamda, en uygun çalışma koşulları belirlenerek, makine elemanlarının ömrünü ve verimliliğini artıracak optimum yağlama süresi ve yağlayıcılar tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the optimal bearing element, lubrication duration, and lubricants against wear and deformation occurring in pin-bush bearings used in machinery operating at high temperatures. The primary objective of the study is to evaluate the performance of lubricants with different viscosity values and various additives, thereby increasing the lifespan and efficiency of machine elements operating under high-temperature conditions. Within the scope of the study, a series of experiments were conducted using various lubricants on machine bushings exposed to high ambient temperatures. In these experiments, the Taguchi method was applied, and different lubricants with specific properties were tested with external lubrication at different operating durations. The test samples obtained were examined in detail in the laboratory environment. During the examination process, the wear particles present in the samples, changes in the viscosity of the lubricants, and their characteristic properties were analyzed in detail. As a result of the analyses, the performance of lubricants with different viscosities and additives against wear and deformation under high-temperature conditions was compared. In this context, the optimal operating conditions were determined, and the optimum lubrication duration and lubricants that would increase the lifespan and efficiency of machine elements were identified.