Kahramanmaraş ili Hasancıklı Mahallesi ve yakın civarının yerleşime uygunluk değerlendirmesi
Evaluation of suitability for settlement of the HasancıklıNeighborhood and its close environment in Kahramanmaraş
- Tez No: 894300
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÖZBEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
6 Şubat 2023'te Kahramanmaraş'ın Pazarcık ve Elbistan ilçelerinde 9 saat arayla 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerde Kahramanmaraş ilimiz büyük bir yıkım ve can kaybı yaşamıştır. Yaşanılan depremlerden sonra yerleşime uygunluk değerlendirilmesinin önemi bir kez daha anlaşılmıştır.İnceleme alanı ve yakın civarında Eosen yaşlı Midyat formasyonunun Ahırdağı Üyesi (Tma), Orta-üst Miyosen yaşlı Döngele formasyonu (Tkd), Orta-üst Miyosen yaşlı Menzelet formasyonu (Tkm),Üst Pliyosen yaşlı Gölbaşı formasyonu (Tg) ile Kuvaterner yaşlı Alüvyon (Qal) birimlerinden oluşan bir stratigrafik diziliş gözlenmiştir. İnceleme alanında açılan temel sondajlarda yapılan SPT değerleri 13-33 arasındadır. Elek analizi sonuçlarına göre çakıl oranı %1.4-56.12 , kum oranı %11.2-36.42 , kil oranı %13.47-82.85 arasındadır. Yapılan hesaplamalara göre taşıma gücü değeri 2.19-4.45 kg/cm² arasındadır. İnceleme alanında oturma miktarları 1.56-14,79 cm arasında değişmektedir. İnceleme alanında Şev stabilite analizi Bishop yöntemi kullanılarak Slide 5.v programı aracılığı ile yapılmıştır.İnceleme alanında 22 farklı lokasyonda düzlemsel, kama ve devrilme türü kinematik analizler Dips-7 programı kullanılarak yapılmıştır. İnceleme alanı yerleşime uygunluk açısından Önlemli Alanlar 2.1 (ÖA-2.1) ve Önlemli Alanlar 5.1 (ÖA-5.1) olmak üzere iki kategoride değerlendirilmiş ve yerleşime uygunluk haritası oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
On February 6, 2023, our Kahramanmaraş province experienced great destruction and loss of life in the 7.7 and 7.6 magnitude earthquakes 9 hours apart in Pazarcık and Elbistan districts of Kahramanmaraş. After the earthquakes, the importance of assessing suitability for settlement was once again understood. In the study area and its immediate vicinity, the Ahırdağı Member of the Eocene-aged Midyat formation (Tma), the Middle-upper Miocene aged Döngele formation (Tkd), the Middle-upper Miocene aged Menzelet formation (Tkm), the Upper A stratigraphic sequence consisting of Pliocene aged Gölbaşı formation (Tg) and Quaternary aged Alluvium (Qal) units was observed. SPT values made in the foundation drillings opened in the study area are between 13-33. According to the sieve analysis results, the gravel ratio is 1.4-56.12%, the sand ratio is 11.2-36.42%, and the clay ratio is 13.47-82.85%. According to the calculations, the bearing capacity value is between 2.19-4.45 kg/cm². Settlement amounts in the study area vary between 1.56-14.79 cm. Slope stability analysis in the study area was made through the Slide 5.v program using the Bishop method. Planar structures were used in 22 different locations in the study area. , wedge and tipping type kinematic analyzes were performed using the Dips-7 program. The study area was evaluated in two categories, Precautionary Areas 2.1 (PA-2.1) and Precautionary Areas 5.1 (PA-5.1), in terms of suitability for settlement, and a map of suitability for settlement was created.