C-kompakt-açık topolojinin sayılabilirlik özellikleri üzerine
On countability properties of the C-compact-open topology
  1. Tez No: 894314
  2. Yazar: NEFİSE GÜRBÜZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL OSMANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Altı ana bölümden oluşmakta olan bu tez çalışmasında C-kompakt-açık topolojik uzayın topolojik özellikleri incelenmiştir. Birinci bölümde tez konusunun tarihi süreci verilmiştir. İkinci bölümde tez boyunca kullanılan tanımlar ve teoremler verilmiştir. Üçüncü bölümde önce C-kompakt- açık topoloji tanıtılmış ve bazı özellikleri verilmiştir. Sonra C-kompakt-açık topolojinin diğer küme-açık topolojilerle karşılaştırılması verilmiştir. Üçüncü bölümün son kısmında ise C-kompakt-açık topolojinin metriklenebilme özellikleri ele alınmıştır. Dördüncü bölümde C-kompakt-açık topolojinin sayılabilirlik özellikleri verilmiştir. Beşinci bölümde ise çalışmadan elde edilen sonuçlar kısaca özetlenmiş ve yeni çalışmalar için öneriler verilmiştir. Çalışmanın son bölümü olan altıncı bölümde ise tez boyunca yararlanılan kaynaklar sıralanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, which consists of six main chapters, the topological properties of C-compact-open topological space are examined. In the first chapter, the historical process of the thesis topic is given. In the second chapter, definitions and theorems used throughout the thesis are given. In the third chapter, C-compact-open topology is first introduced and some of its features are given. Then, a comparison of C-compact-open topology with other set-open topologies is given. In the last part of the third section, the metrizability features of the C-compact-open topology are discussed. In the fourth chapter, the countability properties of C-compact-open topology are given. In the fifth chapter, the results obtained from the study are briefly summa rized and suggestions for new studies are given. In the sixth chapter, which is the last part of the study, the sources used throughout the thesis are listed.